قدر غذاهای سـنتی را بدانیم

سلامانه :سلامت، موهبتی است که از جانب خداوند به ما انسان‌ها داده شده است؛ موهبتی که کمتر قدر آن را می‌دانیم و وقتی که آن را از دست دادیم، تازه متوجه می‌شویم چه چیزی را از دست داده‌ایم.

 هفته نامه سلامت نوشت:به هر حال یکی از مسایلی که می‌تواند به ما کمک کند بتوانیم بیشتر مراقب این نعمت الهی باشیم، توجه به تغذیه و غذایی است که می‌خوریم. متاسفانه با توجه به تغییر دنیای امروز به یک دنیای پرتنش و پرسرعت، غذاهای ما نیز تغییر کرده‌اند و امروزه کمتر از غذاهای سنتی استفاده می‌کنیم. به‌خصوص جوان‌ها که دایم فست‌فودهای رنگارنگ می‌‌خورند و این‌گونه غذا خوردن حالا برای آنها به نوعی یک رسم شده است. در حالی که قدیم‌ها همه افراد خانواده دور یک سفره جمع می‌شدند و با هم غذا می‌خوردند، آن هم غذایی که بویش تا آن طرف محله می‌پیچید. به هر حال تغذیه و نوع آن، حرف اول را در سلامت ما می‌زند. من سعی می‌کنم غذاهای مناسب بخورم تا انرژی بیشتری داشته باشم و راحت‌تر بتوانم به کارم برسم. هر چقدر بیشتر غذاهای پرچرب و غیراستاندارد بخوریم، به پیری زودرس نزدیک‌تر می‌شویم. البته متاسفانه شغل ما به‌گونه‌ای است که پشت صحنه معمولا غذاهای سنتی و غیرچرب وجود ندارد و بدتر از آن باید با عجله و شتاب غذا بخوریم، چون زمان کمی در اختیار داریم.

 

بهتر است از سبزی و میوه‌ها بیشتر استفاده کنیم تا بدنی سالم‌تر و ذهنی پویاتر داشته‌باشیم. هرگز خوردن گوشت قرمز را آن هم در تمام طول هفته، پیشنهاد نمی‌کنم چون چربی خون و کلسترول را به شکل باورنکردنی‌ای بالا می‌برد و اساسا خوردن هر چیزی به وفور و اسراف، آن هم در درازمدت، به بدن آسیب می‌رساند. بهتر است برای داشتن زندگی بهتر و فکری پویاتر مواظب چیزهایی که می‌‌خوریم، باشیم. مثلا حالا که داریم به فصل گرما و تابستان نزدیک می‌شویم، میوه‌های تابستانی و غذاهای سنتی‌ای همچون آب‌دوغ‌ و خیار را در برنامه‌غذایی‌مان بگنجانیم تا از این طریق بتوانیم گرمای تابستان را هم تحمل کنیم. و در آخر می‌‌خواهم به این نکته اشاره کنم که خوردن غذا و دور هم بودن سر یک سفره سنت قدیمی ایرانی‌هاست و حیف است آن را به‌راحتی از زندگی‌مان حذف کنیم و حدیث داریم که وقتی خانواده دور هم سر یک سفره جمع می‌شوند، آن ساعت از عمرشان حساب نمی‌شود. سعی کنید تغذیه مناسب را در کنار خانواده‌ تجربه کنید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.