پول توجیبی؛ چرا، چقدر و از چه سنی؟

سلامانه :والدین باید فرزندانشان را از همان دوران کودکی با مفهوم پول آشنا کنند. برخی والدین بر این باورند که دادن پول توجیبی به فرزندان امری خطاست چراکه فرزند آنها هنوز خیلی کوچک است و ارزش واقعی پول را نمی‌شناسد...

 هفته نامه سلامت نوشت:

از سوی دیگر، برخی نیز بر این باورند که تا آنجا که وسعشان می‌رسد به فرزندشان پول توجیبی بدهند.آنها با این روش اجازه نمی‌دهند فرزندشان احساس کمبود کند و حتی گاهی اوقات فرزندانشان نمی‌آموزند یا فراموش می‌کنند که پول چه ارزشی دارد. کدام‌یک از این دو گروه، فرزندانی خودساخته و آینده‌نگر خواهند داشت؟ آیا پول ندادن یا کم پول دادن به بچه‌ها باعث سرخوردگی آنها نمی‌شود؟در «فرزندپروری» این هفته این پرسش‌ها را از دکتر علی شاه‌حسینی، دکترای مدیریت برنامه‌ریزی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی،‌پرسیده‌ایم.

سلامت: پول توجیبی دادن به بچه‌ها خوب است یا بد؟ 

پول توجیبی آغاز درس مدیریت مالی است؛ درس درست خرج و پس‌‌انداز کردن، درس بخشندگی و آینده‌نگری. آموزش مهارت استفاده از پول مانند سایر مهارت‌های زندگی از سنین پایین‌تر آغاز شود. پول توجیبی شروع خوبی برای یاد دادن این مهارت به كودكان و نوجوانان است.

سلامت: از چه سنی می‌توان به كودك پول توجیبی داد؟

وقتی كودكان به 6 سالگی می‌رسند معمولا آنقدر بزرگ شده‌اند كه بتوانند مسوولیت پولشان را به عهده بگیرند. باید به كودك توضیح دهید مبلغ پولی به او می‌دهید و در قبال آن مقدار پول مسوول است. پس پول دیگری از شما نمی‌گیرد تا اینكه زمان پول توجیبی بعدی شود. با او در مورد پول صحبت و در خرج كردن به او كمك كنید.

سلامت: درست است كه دادن پول‌ توجیبی باعث استقلال كودك می‌شود؟

بله، پول توجیبی به کودک احساس استقلال می‌بخشد و به او می‌آموزد چگونه تصمیم بگیرد، کجا خرج کند و چقدر تا ماه آینده پول دارد. در واقع او را با مفهوم سرمایه و پس‌انداز آشنا می‌کند. او می‌آموزد گاهی برای رسیدن به بعضی خواسته‌هایش از بعضی از خواسته‌ها بگذرد. به‌علاوه، هوش و استعداد مالی كودك تقویت می‌شود. وظیفه هر پدر و مادری است که علاوه بر دادن پول توجیبی به فرزند خود، او را با راه‌های پس‌انداز و ارزش پول آشنا کنند. همچنین تفاوت میان نیاز، خواسته و آرزو را به خوبی درک کند تا در آینده تصمیم‌های عاقلانه‌تری در مورد نحوه خرج کردن بگیرد.

سلامت: برخی والدین در قبال انجام كاری به كودك پول می‌دهند. این رفتار درست است؟

برخی والدین تصور می‌كنند پول توجیبی پاداشی برای رفتار خوب یا دستمزدی برای كار روزانه بچههاست. مثلا می‌گویند اگر درست را خوب بخوانی یا اتاقت را مرتب كنی، به تو پول می‌دهیم درحالی كه پول توجیبی نباید وسیله‌ای برای تشویق یا تنبیه كودكان یا واداركردن آنها به اطاعت شود. پول توجیبی وسیله‌ای آموزشی و تربیتی است كه هدف و نتیجه مشخصی دارد. باید از طریق آن، حق انتخاب و واگذاری مسوولیت به فرزندان خود بدهیم.

سلامت: آیا لازم است قوانین خاصی برای خرج كردن پول وضع شود؟

برای خرج كردن پول، نه؛ ولی می‌توان برای دریافت پول زمان مشخصی را تعیین كرد. برخی والدین توقع دارند وقتی به فرزندشان پول می‌دهند فقط آن را پس‌انداز كند درحالی كه این‌طور نیست. پس از مداخله در خریدها و تهدید و خط و ‌نشان کشیدن باید خودداری كرد. والدین فقط باید به فرزندشان تاكید كنند این مقدار پول ‌توجیبی را تا چه مدت باید خرج كند و اگر به دلیل خرج‌های نادرست نتواند تا زمانی كه تعیین شده، پول كافی داشته باشد، آنها هیچ پولی به او نخواهند داد و نباید هم از این حرف ناراحت شود. با این كار اصول اولیه معامله آموزش داده می‌شود.

سلامت: اگر كودكی توانایی مدیریت مالی نداشت و هر بار پول كم آورد، چه باید كرد؟

بهتر است به او بگویید اگر تمایل دارد، می‌تواند برای خریدهایش با شما مشورت كند. به‌علاوه اگر می‌بینید هر بار با كمبود پول مواجه می‌شود، اگر مثلا هر 2 هفته یكبار پول توجیبی به او می‌دهید، این كار را هفتگی انجام دهید و میزان پول را هم كم كنید. اگر باز هم پولش را بی‌دلیل خرج كرد، عصبانی نشوید و او را یك هفته از دریافت بخشی از پول‌توجیبی محروم كنید. مثلا یك‌چهارم میزان پول دریافتی را كاهش دهید.

سلامت: گاهی برخی خانواده‌ها به دلیل محبت افراطی پول توجیبی زیادی به فرزندشان می‌دهند. این كار درست است؟

نه! آنها با این كار به نوعی تربیت نازپرورده را نهادینه می‌کنند. این نوع تربیت باعث می‌شود فرزند برای به دست‌آوردن مال سختی نکشد و هرچه اراده کند در اختیارش قرار گیرد.

سلامت: پول توجیبی در سنین مختلف باید هرچند وقت یكبار داده شود؟

پول توجیبی كودكان كلاس اول و دوم بهتر است هر هفته داده شود؛ پول‌توجیبی بچه‌های كلاس‌های سوم تا پنجم هر 2 هفته و پول‌توجیبی بچه‌هایی که در مقطع راهنمایی و دبیرستان درس می‌خوانند، هر 3 تا ? هفته.

سلامت: حرف آخر؟

با فرزندانتان بازی خریدكردن انجام دهید. می‌توانید خریدكردن را با پول واقعی یا كارت‌های فرضی آغاز كنید. به آنها پول بدهید به خرید بروند و هرچه می‌خواهند تهیه كنند. مفهوم پول درآوردن را به آنها یاد بدهید. از زمانی كه به قدر كافی بزرگ شدند، بگذارید از امور مالی خانه مثلا اینكه مبلغ قبض آب چقدر است، چقدر صرف هزینه مسافرت شده و... باخبر شوند. از همان ابتدا همه چیز را مشخص کنید و نظارت داشته باشید ولی دخالت نكنید. از آنها بخواهید بخشی از پولشان را صدقه بدهند و اگر حالشان خوب است یادآوری كنید كه این به دلیل صدقه‌ای است كه داده‌اند. فرصت پس‌انداز، ولخرجی و... را به كودك بدهید تا هریك را تجربه كند و بداند که چانه‌زدن به معنای قناعت است، نه خساست. این كار در تمام دنیا مرسوم است و اصول و آداب خاص خود را دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.