زنان با خون دادن کم خون نمی شوند

سلامانه :سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: کم خونی از عوامل بی رغبتی بانوان به اهدای خون است در حالی که اهدای خون در کم خونی تاثیری ندارد.

ˈ بشیر حاجی بیگی ˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا ترس را از دیگر عوامل اصلی کم رغبتی بانوان برای اهدای خون دانست و افزود: اهدای خون بانوان در هشت ماهه اخیر 4.51 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (5.32 درصد ) کاهش چشمگیری داشته است .

حاجی بیگی افزود: طی این مدت بانوان استان لرستان با 10.35 درصد اهدای خون بیشترین میزان اهداکنندگان زن را در کشور تشکیل داده اند.

وی با بیان اینکه، کرمانشاه با 7.25 درصد و کردستان با 7.03 درصد نیز جزو استانهایی هستند که بیشترین میزان اهدا کنندگان خون از سوی بانوان را دارند، اظهار داشت : از مجموع بیش از یک میلیون اهدا کننده خون در هشت ماهه اخیر ، 61 هزار و 497 نفر زن بودند.

حاجی بیگی تصریح کرد: متاسفانه در کشور سهم اهدای خون بانوان نهادینه نشده ، در حالیکه آمار اهدای خون بانوان در کشورهای اروپایی در بسیاری موارد با مردان برابری می کند.

وی ادامه داد: تهران به دلیل داشتن مراکز درمانی و بیمارستانهای متعدد بیشترین مصرف خون و فرآورده های خونی را دارد ، در حالی که اهدای خون بانوان تهرانی به طور میانگین پنج درصد است و گاهی هم کاهش می یابد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.