افسرده نباشید تا دیابت نگیرید!

سلامانه :یک سوم افراد مبتلا به دیابت دچار افسردگی می‌شوند، به طوریکه ناامیدی در درمان، استرس و چاقی موجب بروز افسردگی می‌شود.

 

ایرج حیدری، فوق تخصص غدد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، اذعان داشت: در افراد مبتلا به افسردگی روش‌های عادی زندگی تا حدی مختل می‌شود با این وجود تغییر فازهای خواب، پراشتهایی، استرس‌های غالب و وزن بالا فرد را به دیابت مبتلا می‌کند در یک سوم موارد، کسانی که "دیابت" دارند دچار "افسردگی" می‌شود. 

 

وی افزود: کنترل دیابت و وضعیت متابولیک سالم در پیشگیری از افسردگی حائز اهمیت است قند بالا، اشکال در خواب، احساس خستگی و ضعف موجب افزایش قندخون شده و در نتیجه دیابت و افسردگی را در پی دارد. 

 

حیدری با اشاره به اینکه مسائل اجتماعی و تغییر نگرش‌ها در درمان فردی و اجتماعی افراد مهم است، تصریح کرد: شرکت در کلاس‌های گروهی دیابت و در میان گذاشتن مسائل و مشکلات بیماران موجب شادابی و توانمندی بیمار در درمان و کنترل آن می‌شود. 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان افزود: آگاهی و امید به نتایج مثبت درمان به فرد در درمان و سالم ماندن و امید به زندگی کمک شایانی می‌کند و از بروز افسردگی جلوگیری می‌کند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.