خواب قیلوله،باعث هضم و جذب بهتر غذا

سلامانه :یک متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه روشن بودن اتاق خواب کودک هنگام شب باعث اختلال رشد می‌شود، گفت: خواب قیلوله باعث کمک به هضم و جذب غذا شده و باید خواب قیلوله قبل از ظهر و زمان آن نیز ۳۰ تا ۴۵ دقیقه باشد.

محمود خدادوست در گفت‌وگو با تسنیم درباره مضرات خواب روز اظهار داشت: خواب روز موجب بروز بیماری‌های متعدد در بدن می‌شود و  توصیه شده که افراد بعد از طلوع آفتاب نخوابند چرا که سیستم بیولوژیکی بدن دچار اختلال می‌شود.


وی با بیان اینکه در طول روز فقط خواب قیلوله توصیه شده است، بیان کرد: خواب قیلوله باید قبل از ظهر و حداکثر 30 تا 45 دقیقه باشد، البته خواب قیلوله دارای مزیتی است که موجب می‌شود حرارت به عمق بدن رفته و معده حرارتش بیشتر شود و زمانی غذای ظهر مصرف می‌شود، حرارت معده به هضم و جذب غذا کمک می‌کند، همچنین خواب بعد از غذا نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، چرا که در هضم غذا اختلال ایجاد می‌کند.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: حکما تعبیری داشته اند که در طول روز روشنایی و نور وجود دارد، اصطلاحاً روح و حرارت غریزی از جنس نور است و  تمایل دارد به سطح بدن آید یعنی اینکه اگر فرد در طول روز بخوابد حرارت به سمت درون سوق پیدا می‌کند ولی در روز این تناقض وجود دارد، چون هوا روشن است و حرارت غریزی کشش و تمایلش به سمت بیرون است و خواب روز موجب بروز تناقض در بدن شده و سیستم هوشمند بدن را دچار اختلال می‌کند.


خدادوست عنوان کرد: در اتاق خواب اطفال نباید چراغ خواب روشن باشد چرا که اختلالی که خواب روز در بدن بروز پیدا می‌کند با روشن کردن چراغ خواب نیز بروز پیدا می‌کند و سیستم هوشمند بدن را دچار اختلال می‌کند و نور چراغ خواب را به عنوان نور روز می‌پذیرد و در رشد بچه‌ها مشکل ایجاد می‌کند.


وی خاطرنشان کرد: خواب ظاهر بدن را سرد ولی باطن بدن را گرم می‌کند و اعمال دستگاه گوارش مانند هضم و جذب غذا بهتر صورت می‌پذیرد، برعکس بیداری ظاهر را گرم و باطن را سرد می‌کند، همچنین خواب روز موجب افزایش رطوبت در بدن فرد شده و فرد را کرخت کرده و در دراز مدت موجب بروز چاقی در افراد می‌شود. البته خواب قیلوله موجب می‌شود حرارت به عمق بدن رفته و معده حرارتش بیشتر شود و زمانی که غذای ظهر مصرف می‌شود، حرارت معده به هضم و جذب غذا کمک می‌کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.