دلیل «تغییر رنگ زبان» شما چیست؟

سلامانه :زبان، یکی از مهم‌ترین ارگان‌های دهان است که بر روی سطح خود، پرزهای مو مانند فراوانی دارد؛ این پرز‌ها نقش مهمی در تغییر رنگ زبان دارند.

دکتر آرش منصوریان، مدیر گروه بخش بیمار‌ی‌های دهان و فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: زبان یکی از ارگان‌های مهم دهان است که وظایف مختلفی بر عهده دارد؛ روی زبان پرزهای مو مانندی وجود دارد که بسیار کوتاه هستند و نقش مهمی در رنگ‌هایی که ممکن است زبان به خود بگیرد، دارند. 

وی افزود: زبان ممکن است رنگ‌های مختلفی مثل سفید، قهوه‌ای و یا زرد به خود بگیرد که هر کدام از آن‌ها علت خاصی دارد. 

دکتر منصوریان، در رابطه با علل تغییر رنگ زبان گفت: گاهی ممکن است زبان به رنگ سفید، تغییر رنگ بدهد که اصطلاحا به آن زبان باردار می‌گویند، که بیشتر در حین سرماخوردگی ظاهر می‌شود. 
وی افزود: ممکن است زبان به رنگ سیاه یا قهوه‌ای تغییر رنگ دهد که معمولا به خاطر استعمال سیگار یا مواد مخدر، مصرف بیش از اندازه چای یا قهوه و یا مصرف مواد غذایی رنگی بوجود بیاید. 

دکتر منصوریان، همچنین تصریح کرد: گاهی زبان به رنگ زرد، تغییر رنگ می‌دهد که ممکن است در مراحل اولیه استعمال سیگار یا مواد مخدر باعث بروز این حالت شود. 

وی افزود: رنگ زرد زبان ممکن است به خاطر بیماری یرقان نیز باشد. 

دکتر منصوریان در رابطه با درمان تغییر رنگ زبان گفت: اگر به خاطر مصرف مواد غذایی رنگی باشد، باید این مواد کنترل شده مصرف شوند. 

وی همچنین تصریح کرد: مصرف بعضی از دارو‌ها مثل آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین نیز ممکن است باعث زرد شدن زبان شود که با قطع مصرف دارو، این مشکل برطرف خواهد شد. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.