خطر نوشابه‌های انرژی‌زا برای قلب

خطر نوشابه‌های انرژی‌زا برای قلب

سلامانه : نوشابه‌های انرژی‌زایی که سرشار از کافئین هستند ریتم ضربان قلب را تغییر می‌دهند.

 

به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، گروهی از دانشمندان دانشگاه بن در آلمان، قلب 17 فرد را یک ساعت پس از نوشیدن نوشابه‌های انرژی‌زا زیر نظر گرفتند.

 
نتایج این بررسی نشان داد، پس از نوشیدن نوشابه‌های انرژی‌زا میزان انقباض‌های قلب افزایش می‌یابد.

 
پژوهشگران این مطالعه به نوجوانان و جوانانی که این نوشابه‌ها را می‌نوشند، توصیه کردند هر سال با مراجعه به پزشک از سلامت قلب‌شان مطمئن شوند.

 

آنها همچنین اعلام کردند، افرادی که از بیماری‌های قلب و عروق رنج می‌برند باید از این نوشابه‌ها بپرهیزند.  


دکتر جوزف دورنر، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بن و سرپرست این مطالعه گفت:« تا به حال از تاثیر مخرب نوشابه‌های انرژی‌زا بر عملکرد قلب بی‌خبر بودیم.»


او افزود: «میزان کافئین موجود در این نوشابه‌های سه برابر بیشتر از کافئین موجود در قهوه و نوشابه‌های گازدار است. عوارض جانبی نوشیدن این نوع نوشابه‌ها عبارتند از: افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، تشنج و مرگ ناگهانی.»


محققان، به افراد شرکت کننده در این مطالعه، نوشابه‌های انرژی‌زا که در هر 100 میلی‌لیتر حاوی بیش از 32 میلی گرم کافئین و 400 میلی گرم taurine - اسید آمینه‌ای خاص – بود، نوشاندند.


تاثیر کوتاه مدت
متخصصان، یک ساعت پس از نوشیدن نوشابه انرژی زا توسط افراد شرکت کننده در مطالعه، شاهد انقباض شدید بطن چپ قلب آنها بودند.


دکتر دورنر افزود:« ما نشان دادیم حرکات انقباضی قلب افرادی که نوشابه‌های انرژی‌زا می‌نوشند در کوتاه مدت افزایش می‌یابد. اما دقیقا نمی‌دانیم در نتیجه چه اعمالی این حرکات انجام می‌گیرند.»

 
پژوهشگران در انتها به کودکان، نوجوانان و افرادی که ضربان قلب طبیعی ندارند توصیه کرد از نوشیدن نوشابه‌های انرژی زا بپرهیزند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.