مرگ زودرس با عدم تعادل اصول ۶ گانه سلامتی

سلامانه : یک متخصص طب سنتی گفت: کاهش فعالیت های بدنی و حجامت در فصل تابستان مفید بوده چرا که مزاج تابستان و فعالیت های بدنی گرم و خشک است و موجب تحلیل بیش از حد مواد ضروری در بدن می شود و عدم تعادل اصول ۶ گانه سلامتی مرگ زودرس را به همراه دارد.
 
ژاله علی‌اصل در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: در طب سنتی ایران اسباب حفظ تندرستی را «سته ضروریه» می‌نامند که رعایت هر کدام در افراد با توجه به سن و مزاجش مفید خواهد بود و اگر «سته ضروریه» یا اصول 6 گانه سلامتی از حالت اعتدال رعایت شود، موجب بروز بیماری در فرد خواهد شد.


وی با بیان اینکه «سته ضروریه» در واقع شامل شش اصل مهم در زندگی بوده که وجود آن برای زندگی فرد ضروری و ضامن سلامتی انسان است، بیان داشت:  6 اصل سلامتی شامل هوا، غذاها و نوشیدنی‌ها، خواب و بیداری، حرکت( فعالیت و ورزش) و سکون( استراحت)، استفراغ( خروج مواد زاید از بدن) و احتباس( حفظ مواد لازم در بدن)، اعراض نفسانی( خشم، شادی، غم و اندوه و مسائل روحی) است.


دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: هر یک از اصول شش گانه سلامتی اگر در تعادل با فرد نباشد به تنهایی می تواند سلامتی فرد را به خطر انداخته و حتی باعث مرگ زودرس شود.


علی‌اصل اضافه کرد: هوا یکی از  مهم‌ترین اصول 6 گانه است چراکه یک انسان بدون هوا بیش از چند دقیقه  قادر به ادامه زندگی نیست البته باید توجه داشت هوایی که استنشاق می کنیم، تحت تاثیر عوامل و فاکتورهای متعددی از جمله فصول سال، جریان بادها،  تاثیرات ستارگان، دوری و نزدیکی به خط استوا( عرض جغرافیایی)، مجاورت و نزدیکی به دریا، دوری و نزدیکی به کوه ها ،ارتفاع وجنس خاک قراردارد.


وی عنوان کرد: باید به این مسئله توجه داشت که هر یک از فصول سال خود دارای مزاج خاصی است یعنی بهار گرم و تر، تابستان گرم و خشک، پائیز سرد و خشک و زمستان سرد و تر است.


دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: در هر یک از این فصل‌های سال تدابیر متفاوتی برای حفظ سلامتی توصیه می شود مثلاً در فصل بهار که دارای مزاج گرم و تر است  به انجام حجامت و  فعالیت‌های بدنی توصیه می‌شود ولی در فصل تابستان که مزاج گرم و خشک دارد،  بیشتر توصیه به استراحت و فعالیت کمتر و عدم انجام حجامت مگر در مواقع ضروری.

ارسال برای یک دوست
۲ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.