فلج اطفال از اپیدمی جهانی تا ریشه کنی

سلامانه :دیروز روز جهانی معلولین بود ،فلج اطفال یکی از عوال اصلی ایجاد معلولیت در بین کودکان جهان است.اگرچه که اینروزها این واکسن در کشور ما متاسفانه کمیاب شده است.


 به گزارش خبرآنلاین این بیماری از جمله بیماری هایی است که سازمان بهداشت جهانی اهتمام ویژه ای برای از بین بردن این عامل معلولیت داشته است.و زمانی اعلام شد که در کشور ما ریشه کن شده است .واکسن فلج اطفال از ماههای پایانی دولت احمدی نژاد کمبودهایی را به خود دید.


این بیماری ناشی از عفونت با ویروس پولیو (poliovirus) می‌باشد.این ویروس دارای ۳ ساب تایپ می‌باشد و تا قبل از انجام واکسیناسیون جهانی بر علیه ویروس پولیو، ساپ تایپ ۱ این ویروس، ۸۵ درصد موارد این بیماری را شامل می‌شد.


قبل از انجام واکسیناسیون جهانی، اپیدمی‌های این بیماری در ماه‌های تابستان' و بخصوص در نواحی حاره نیمکره شمالی رخ می‌داد. در سال ۱۹۵۲ یعنی ۳ سال پیش ازآنکه اولین واکسن بر ضد این بیماری تایید شود، ۲۱۰۰۰ مورد کودک مبتلا به فلج اطفال در آمریکا به ثبت رسید.


میزان بروز این بیماری در آمریکا پس از شروع واکسیناسیون با استفاده از واکسن غیر فعال شده پولیو در سال ۱۹۵۵ و پس از آن واکسن زنده خوراکی پولیو در سال ۱۹۶۰ کاهش چشمگیری یافت. آخرین مورد فلج اطفال در آمریکا ناشی از ویروس وحشی پولیو در سال ۱۹۷۹ رخ داد.


در سال ۱۹۸۸ و در طی چهل و چهارمین مجمع سازمان بهداشت جهانی، برنامه حذف جهانی فلج اطفال به تصویب اعضا رسید. این برنامه در ادامه حذف جهانی ویروس آبله در سال ۱۹۸۰ بود. به دنبال اجرای این برنامه سازمان بهداشت جهانی گراهینامه منطقه فاقد فلج اطفال را در سال ۱۹۹۴ به کشورهای حوزه آمریکا که شامل ۳۶ کشور می‌باشند اعطا کرد و به دنبال آن این گواهینامه به کشورهای ساحل غربی اقیانوس آرام که شامل ۳۷ کشور و به همراه کشور چین در سال ۲۰۰۰ اهدا شد. اروپا (حاوی ۵۱ کشور) نیز در سال ۲۰۰۲ موفق به دریافت این گواهینامه شد. در سال ۲۰۰۷ بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در ۲۷ کشور و در طی ۱۶۴ برنامه تکمیلی ایمن کردن، واکسینه شدند. در حال حاضر این ویروس تنها در شمال هندوستان، شمال نیجریه و دو کشور همسایه افغانستان و پاکستان یافت می‌شود.


شکست طرحهای ریشه کنی در کشورهایی مثل هند و پاکستان می تواند در عرض 10 سال تعداد 200 هزار مورد جدید را به تعداد مبتلایان فلج اطفال اضافه کند.


ضمن آنکه جنگ در سوریه و آوارگی چندین هزار نفر کودک و کمبود امکانات بهداشتی و واکسن های حیاتی می تواند کودکان سوری را با تهدید جدی مواجه کندکه باید توجه سازمان بهداشت جهانی را به خود جلب کند.


برنامه ریزی سازمان بهداشت جهانی بر این محور استوار است که تا سال 2018 میلادی این بیماری به طور کل ریشه کن شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.