نخ دندان تا ۷۵ درصد پلاك میكروبی را از بین می‌برد

نخ دندان تا ۷۵ درصد پلاك میكروبی را از بین می‌برد

یك متخصص جراحی لثه و كاشت دندان گفت: نخ دندان باعث برداشتن 75 درصد پلاك میكروبی است.

دكتر علی فروزانفر در گفت‌وگو با  (ایسنا)  استفاده از نخ دندان را برای از بین بردن میكروب‌ها مهم دانست و افزود: اولین جای تجمع میكروب‌ها و پوسیدگی، بین دندان‌ها است كه می‌توان با كشیدن نخ دندان به دیواره‌های بین دندان باعث تمیزی دهان شده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری كنیم.

وی با اشاره به اینكه مینای دندان دارای كریستال‌های هیدرو اكسید آپاتیت است، خاطرنشان كرد: همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان با مسواك و نخ دندان ممكن می‌شود، همچنین باید توجه داشت مسواكی كه استفاده می‌كنید نرم باشد زیرا با مسواك زبر و فشاری كه بر سطح دندان كشیده می‌شود باعث تحلیل لثه و سایش سطح دندان می‌شود.

فروزان‌فر درخصوص ویژگی‌های دندان سالم اظهار كرد: لثه با رنگ صورتی، كنگره‌ای شكل بودن دندان و صفتی لثه نشانه سلامتی دندان و برعكس لثه قرمز، افزایش حجم لثه، خارج شدن دندان از حالت كنگره‌ای و خون‌ریزی هنگام كشیدن نخ دندان نشانه بیماری لثه است.

وی ادامه داد: در مناطقی كه آب آن جا دارای فلوراید است تا 60 درصد از بیماری‌های دهان و دندان كاهش می‌یابد.

استادیار دانشگاه دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی مشهد رژیم غذایی را در بهداشت دهان و دندان مهم دانست و عنوان كرد: از مواد غذایی حاوی مواد قندی، نوشابه‌های گازدار و فست فودها به دلیل داشتن اسید فسفوریك كه باعث از بین بردن قسمت‌های معدنی دندان می‌شود كمتر استفاده شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.