هشدار دکتر حمید اکبری در گفتگو با سلامانه:

دوپینگ ورزشکاران با داروهای محرک/ اعتیاد و مرگ در انتظار این ورزشکاران است

دوپینگ ورزشکاران با داروهای محرک/ اعتیاد و مرگ در انتظار این ورزشکاران است

سلامانه :«استفاده از داروهای غیر مجاز، جهت افزایش کارایی بین ورزشکاران رایج شده است. مصرف این داروها به دوپینگ معروف بوده و متاسفانه اثرات جانبی بسیار زیادی داشته که گاهی جان ورزشکار را از او می‏گیرد. داروهای غیرمجاز مصرفی، بسیار زیادند و به راحتی نیز در دسترس مصرف‏کنندگان قرار می‏گیرد و هر روز به اسامی جدیدی وارد بازار می‏شود. عمده‏ترین آنها عبارتند از:کافئین،کوکائین، استریکنین، الکل، افدرین، ناندرلون، اریتروپوئیتین، تستسترون، حشیش و دهها نام دیگر.»


اینها جملات دکتر حمید اکبری، دانشیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه مطرح شد.


وی با اشاره به این که مصرف‏کنندگان این داروها عمدتا ورزشکاران نیستند، گفت:« امروزه در جشن‏ها و محافل خصوصی تعدادی از نوجوانان یا جوانان به استفاده از آن مبادرت می‏ورزند. »


دکتر اکبری با اشاره به تعریف داروهای محرک معتقد است:« این داروها به طور موقتی باعث افزایش توان فرد می‏شوند و شامل دیورتیک‏ها، گلوکواستروئیدها و بتا‏بلوکرها هستند. اگرچه همه داروهای نامبرده شده، مصارف معمولی دارند ولی در دوزاژ غیرمعمول به عنوان دوپینگ استفاده می‏شوند. از مهمترین آنها، می‏توان به آمفتامین‏ها و کوکائین اشاره کرد.»


به گفته دکتر اکبری آمفتامین باعث آزاد شدن برخی مواد به داخل بدن می‏شود و سیستم عصبی مرکزی و محیطی را دستخوش فعل و انفعالاتی می‏کند. همچنین به طور موقت توانایی و انرژی مصرف‏کننده را بالا برده و سرخوشی کاذب ایجاد می‏کند. از آنجا که اثر ترکیبات موقتی است، با کاهش سطح میزان دارو، فرد دچار تغییرات خلق و خو، آشفتگی، احساس پریشانی، تندخویی و پرخاشگری، وحشت، بی‏خوابی، لرزش اندام‏ها، اضطراب، گیجی و عوارض گوارشی می‏شود.

 

علاوه بر این به عقیده دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران آمفتامین باعث هوشیاری بیش از اندازه موقتی و برانگیختگی و افزایش اعتماد به نفس کاذب می‏شود. تلفات ناشی از دارو زمانی است که فشار خون انقدر بالا می‏رود تا عروق مغز یا عروق قلبی پاره شده و بیمار در اثر سکته قلبی یا سکته مغزی شدید جان می‏سپارد. حالت وابستگی به دارو در معتادان به گونه‏ای است که برای ایجاد سرخوشی بیشتر، مقدار دارو را افزایش می‏دهند و در نهایت فرد را به جایی می‏رساند که دست به خودکشی می‏زند.


وی با بیان این که کوکائین نیز منشا گیاهی دارد و اثر ان روی بدن تقریبا مشابه آمفتامین است، ادامه داد:« یکی از عوارض جانبی شایع آن سکته مغزی است.»


دکتر اکبری با اشاره به دسته داروهای مخدر نیز اظهار داشت:« این داروها شامل ترکیبات هروئین، حشیش و تریاک است. فرد ابتدا می‏خواهد به عنوان افزایش‏دهنده انرژی از ان استفاده کند ولی در اثر مصرف طولانی، کاهش نیرو و از کار‏افتادگی رخ می‏دهد. مواد مخدر روی هیپوتالاموس و دستگاه مغزی اثر گذاشته و باعث نشئگی، کاهش تنفس در فرد معتاد خواب‏آلودگی، تهوع، یبوست، افزایش فشار مجرای صفراوی، سرگیجه، اختلالات بینایی، اغتشاش شعور و افسردگی می‏شود.»


وی در پایان ضمن بیان این که الکل، ماری‏جوانا و بی‏حس‏کننده‏های موضعی نیز روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر گذاشته و به تدریج باعث از بین رفتن حافظه و اختلال در خواب می‏شوند، خاطرنشان می‏کند: الکل روی دستگاه تولید مثل زن و مرد اثر گذاشته و باعث اختلال در باروری می‏گردد. مصرف الکل در زنان باردار اثرات سوئی مثل کاهش بهره هوشی کودک، کمبود تمرکز و عوارض جسمی خواهد شد الکل سوخت و ساز بدن را موقتی بالا برده و موجب ایجاد گرما و تغییر خلق می‏شود. مصرف طولانی‏مدت، روی کبد اثر گذاشته و باعث بروز هپاتیت و نهایتا از کار افتادن کبد و مرگ می‏شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.