با مغزی که در حال پیر شدن است چه کنیم؟

سلامانه :فرایند پیری مغزی از سن 24 سالگی شروع می‌شود که اختلال در عملکرد مغزی تا حدود 60 سال ممکن است علائم نداشته باشد.

محمدعلی اکبریان فوق تخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص کوچک‌تر شدن مغز در اثر پیری اذعان داشت: مغز در حالت طبیعی در یک فرد 70 کیلوگرمی، حدوداً 1/400 کیلوگرم وزن دارد که اگر حجم مغز کم شود افزایش فشار داخل جمجمه ایجاد می‌شود.


وی افزود: در افراد مسن به دلیل کم شدن، کاهش آب سلول‌های مغزی علائم آتروفی مغزی لاغر شدن مغز به وجود می‌آید. سلول‌های مغزی تا حدودی حجم را جبران می‌کنند ولی اگر مغز بیش از حد لاغر شود علائم بیماری آلزایمر به وجود می‌آید.


اکبریان ادامه داد: آتروفی مغزی معمولا در سنین بالا اتفاق می‌افتد ولی به تدریج از سن 35 الی 40 سالگی شروع می‌شود البته فرایند اصلی پیری مغز از سن 24 سالگی شروع می‌شود ولی اختلال در عملکرد مغزی تا 60 الی 65 ممکن است نشانه‌ای نداشته باشد.


این فوق تخصص مغز و اعصاب تشریح کرد: در سنین 85 به بالا 35 درصد افراد علائم بیماری آلزایمر را دارند. فعالیت‌های مغزی مناسب از جمله ورزش مغز که تنها مطالعه کردن را شامل می‌شود باعث به تعویق افتادن پیری مغز می‌شود.


وی در پایان یادآور شد: کم‌آبی باعث چروک شدن سلول‌های مغز می‌شود که به تدریج فعالیت سلول‌های مغزی منتقل می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.