۶۶ مانع در مسیر پیاده روی تهرانی ها

سلامانه :رییس واحد بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت:براساس یک بررسی، تهرانی ها موقع پیاده روی با 66 نوع مانع در پیاده روها مواجه می شوند.

 

به گزارش ایرنا، دکتر «بهزاد دماری» در پانل « اصلاح شیوه زندگی در پیشگیری از بروز چاقی » کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران در حالی این اظهارات را بیان داشت که در این کنگره تمام سخنرانان بر افزایش و شیوع چاقی و اضافه وزن و همچنین کاهش تحرک فیزیکی افراد هشدار دادند.

 

دکتر دماری در خصوص موانع پیاده روها برای عابران گفت: جعبه های بزرگ برق، لامپ های نئون سردر مغازه ها ، وسایلی که بقالی ها دربیرون از مغازه در معرض نمایش می گذارند، موزاییک های شکسته و چاله ها از جمله این موانع برای یک پیاده روی ساده به شمار می آید.

 

وی گفت:مسوولان تاکید می کنند که برای کاهش شیوع چاقی و اضافه وزن در کشور باید سبک زندگی تغییر کند اما باید این سوال را از مسوولان داشته باشیم که آیا شرایط را برای تغییر سبک زندگی مردم فراهم کرده اند.

 

این مقام مسوول در وزارت بهداشت افزود:به عنوان مثال به مردم می گوییم باید تحرک فیزیکی داشته باشند و حداقل، پیاده روی کنند اما آیا پیاده روهای شهری مثل تهران مناسب پیاده روی است؟

 

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در زمان حاضر 48 / 16 درصد افراد 15 تا 64 سال دچار چاقی هستند که اگر افراد مبتلا به اضافه وزن را هم به آنها بیافزاییم این میزان به 48 درصد می رسد. به عبارت دیگر 9 میلیون نفر در کشور چاق هستند که با افراد دارای اضافه وزن، تعدادشان به 26میلیون نفر می رسد.

 

وی در ادامه همچنین به دیگر موارد مورد تاکید مسوولان در رابطه با تغییر سبک زندگی که مصرف « نان سبوس دار» از جمله آنها است، اشاره کرد و گفت: نمی شود به مردم بگوییم که نان سبوس دار بخورند اما نان ها هر روز در نانوایی ها سفید تر و از میزان سبوس آنها کاسته شود.

 

وی با بیان اینکه درزمان حاضر 6 / 23 درصد اختلال روانی در جامعه گزارش شده است افزود: آیا می توان بدون در نظر گرفتن اختلالات روانی و رفع آنها در خصوص کاهش چاقی سخن گفت؟

 

** اتفاق خوبی هم در راه است

هر چند دکتر دماری از وضعیت موجود در جامعه که مانع از کاهش چاقی و اضافه وزن است، انتقاد کرد اما در عین حال به اتفاق خوبی هم اشاره کرد که در راه است.

 

رییس انجمن پزشکی اجتماعی به تدوین برنامه سه ساله کاهش عوامل خطر بیماری های غیر واگیر اشاره کرد که قرار است مفاد آن در سه محور تا پایان دی ماه امسال بر روی سایت وزارت بهداشت قرار گیرد .

 

وی در خصوص این برنامه گفت:افزایش سواد سلامت مردم، غربالگری برای عوامل خطر بیماری و همکاری های بین بخشی دستگاه ها سه محور این برنامه به شمار می آیند.

 

چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران صبح امروز – 13 آذر ماه - در تالار امام (ره) دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغازبه کار کرد وتا 15 آذربه کار خود ادامه می دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.