کم‌خوابی اختلال هضم غذا و بروز علائم عصبی را به همراه دارد

سلامانه : دستیار تخصصی طب سنتی گفت: زیاد خوابیدن باعث افزایش رطوبت و سردی در بدن می‌شود و از طرف دیگر بیداری بیش از اندازه و کم خوابی نیز حرارت و خشکی در بدن ایجاد می‌کند و هضم غذا را مختل کرده و می‌تواند باعث علائم عصبی شود.
 
ژاله علی اصل در گفت‌و‌گو با تسنیم، اظهار داشت: در رابطه با غذاها و نوشیدنی‌ها نکات بسیار مهمی وجود دارد که عمل کردن به آن می‌تواند افراد را از بروز بیمار مصون بدارد.
به گفته وی هر ماده‌ای که وارد بدن شده، دچار فعل و انفعال می‌شود در واقع غذا چیزی است که در بدن تغییر پیدا کرده و جزو بدن  می شود البته توجه به کیفیت غذا از نظر مزاج، غلظت، رقت و توجه به کمیت غذا از نظر مقدار غذای خورده شدهبسیار اهمیت دارد.
دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: زمان و روش خوردن غذا، همچنین ترتیب خوردن غذا و عادات غذایی فرد، ظروفی که برای طبخ غذا استفاده می‌شود، از جمله مسائلی است که در صرف غذا باید توجه زیاد داشت.
علی اصل ادامه داد: در مورد نوشیدنی‌ها از جمله آب باید گفت که آب غذائیت ندارد ولی در هضم و جذب غذا بسیار کمک می‌کند و بهترین آب‌ها، آب چشمه، با طعم شیرین و گوارا است البته لازم به ذکر است که مصرف آب همراه با غذا هضم را مختل می‌کند لذا باید نیم ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا آب مصرف نشود.
وی درباره خواب افزود: در هنگام خواب ظاهر بدن سرد و باطن گرم شده؛ خواب طبیعی و به مقدار معتدل باعث هضم خوب و تقویت قوا می شود و بهترین زمان خواب، بعد از گذشتن غذا از معده است.
دستیار تخصصی طب سنتی بیان کرد: برای داشتن خواب مناسب و معتدل باید به محل خوابیدن، زمان آن و به شیوه خوابیدن  توجه کرد؛ محل خواب بر اساس مزاج هر شخص از نظر گرمی و سردی مناسب باشد.
وی ادامه داد: زیاد خوابیدن باعث افزایش رطوبت و سردی در بدن می‌شود و از طرف دیگر بیداری بیش از اندازه و کم خوابی نیز حرارت و خشکی در بدن ایجاد می‌کند و هضم غذا را مختل کرده و می‌تواند باعث علائم عصبی شود.
علی اصل خاطرنشان کرد: بیداری و خواب زیاد در عملکرد فرد تاثیر گذاشته و موجب بروز بیماری می‌شود. بنابراین مدت باید خواب معتدل باشد همچنین به پشت خوابیدن مناسب نیست و می تواند منجر به علائمی مانند کمردرد  شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.