مردان ایرانی چاق تر شده اند

سلامانه :رییس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: چاقی شکمی به ویژه در مردان طی 12 سال گذشته در حال افزایش است.

دکتر « فریدون عزیزی» روزچهارشنبه در کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران افزود:طی 12سال گذشته توده نمایه بدنی یا BMI در زنان و مردان ایرانی بیشتر شده و عدد بیش از 30 را نشان می دهد.

شاخص توده نمایه بدنی از طریق تقسیم وزن فرد به کیلوگرم بر مجذور قدش به متر بدست می آید که به گفته دکتر عزیزی اگر این شاخص عدد بیشتر از 25 را نشان دهد، فرد دچار اضافه وزن و اگر بیشتر از 30 را نشان دهد فرد مورد نظر چاق است.

وی گفت:شاخص توده نمایه بدنی طی 12 سال گذشته در خصوص مردان از 8 / 9 به 17 رسیده است.

رییس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:بر اساس نتایج پژوهش های به دست آمده در کشور ، دو سوم مردم ایران اضافه وزن دارند و یا جزو چاق ها به شمار می آیند که شمار آنها از نظر عددی به 25 میلیون نفر می رسد.

عزیزی افزود:این مشکل ویژه شهر ها و زندگی شهری نیست بلکه در روستاها نیز وجود دارد به گونه ای که به رغم میزان 25 تا 30 درصدی جمعیت روستایی کشور ، شمار روستاییان چاق و یا دارای اضافه وزن به هفت میلیون نفر می رسد.

وی چاقی را عامل بیماری های غیر واگیری همچون دیابت و بیماری های قلبی دانست و گفت: این مساله سلامت جامعه را به خطر انداخته است.

چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران صبح امروز – 13 آذر ماه - در تالار امام (ره) دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغازبه کار کرد وتا 15 آذربه کار خود ادامه می دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.