بروز کک و مک ارتباطی با کارکرد کبد ندارد

سلامانه :یک متخصص پوست و مو گفت: مصرف قرص‌های ضد بارداری یکی از عوامل بروز کک و مک در زنان است که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب این بیماری را تشدید می‌کند.

دکتر امیر هوشتگ احسانی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار داشت: عوامل مختلفی در بروز لکه‌های پوستی تاثیرگذار است که شایع‌ترین آن عامل وراثت و نورآفتاب است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: کک و مک لکه‌های قهوه‌ای ریزی است که در فصل تابستان بر روی پوست دست و صورت افراد مشاهده می‌شود و در زمستان به دلیل کاهش نور آفتاب کم رنگ تر است.

این متخصص پوست با توجه به این که بروز کک و مک روی پوست افراد ارتباطی با سیستم داخلی بدن و کارکرد کبد ندارد و نور آفتاب عامل اصلی بروز آن است، گفت: می‌توان با دارو و لایه برداری و لیزر تعداد این لکه‌ها را کاهش داد و یا از میان برد.

لنتیگو بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود
دکتر احسانی افزود: نوع دیگری از لکه‌های پوستی به نام لنتیگو بیشتر در افراد مسن دیده می شود که بیشتر در ناحیه پشت دست و صورت افراد مسن مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه آفتاب عامل بروز لنتیگو در افراد مسن است، گفت: این لک‌های پوستی با مصرف دارو برطرف نمی‌شوند و برای حذف آن از روی پوست باید لکه‌ها منجمد یا لیزر شوند.

این متخصص پوست و مو گفت: استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مناسب به مدت طولانی در معرض نور آفتاب در پیشگیری از بروز لکه‌های پوستی در افراد توصیه می شود.

احسانی ادامه داد: استفاده از مواد آرایشی غیراستاندارد، عطر و مواد خوشبو کننده بر روی پوست می‌تواند سبب بروز لکه‌های پوستی در افراد شود.

این متخصص پوست یادآور شد: بروز لکه‌های پوستی از نظر زیبایی ظاهری افراد را دچار نگرانی می‌کند و با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب استاندارد و پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می توان از بروز این لکه‌ها بر روی پوست پیشگیری کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.