دکتر غلامرضا کردافشاری، متخصص طب سنتی در گفتگو با سلامانه

عطاری‌ها هم خوب و بد دارند

عطاری‌ها هم خوب و بد دارند

سلامانه : این روزها، عطاری‌های زیادی در سطح شهر و محله دیده می‌شوند. عطاری‌هایی که برخی از آنها، ادعای درمان ناباروری، مشکلات جنسی، چاقی و لاغری را در مدت زمان کوتاهی دارند. 


خبرنگار پایگاه خبری سلامانه از دکتر غلامرضا کردافشاری پرسید که این عطاری‌ها تا چه اندازه تاثیر مثبت یا منفی بر وجهه طب سنتی داشته‌اند و وی پاسخ داد: «عطاری‌ها، حلقه اتصال طب سنتی ایران از گذشته تا به حال بوده‌اند. در زمانی که ما تمام طب سنتی را رها کردیم و به طب غربی روی آوردیم، این عطارها بودند که پایه و اساس طب سنتی‌مان را حفظ کردند. عطارها، حکیمان باسوادی بودند که در دامان بوعلی سینا، رازی و جرجانی پرورش یافتند و طب سنتی ما را تا به اینجای روزگار، حفظ کردند. با این حساب، می‌توان گفت که عطاری‌ها، ذاتا خوب و مفید هستند و بسیاری از ما در مواردی که اصلا باورمان هم نمی‌شد، از محصولات موجود در همین عطاری‌ها، بهره بردیم». 


این استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: «عطارهای باتقوا، باوجدان و درستکار، کمک زیادی به حفظ و ارتقای طب سنتی کرده‌اند و همه ما هم به آنها اعتماد داریم. با این حال، برخی از عطارها هم افراد سودجویی هستند که ممکن است چنین افرادی در تمام صنف‌ها هم وجود داشته باشند و بنابراین، نمی‌توان به‌خاطر عده‌ای فرصت‌طلب، تمام عطارها را زیر سوال برد». 
دکتر کردافشاری معتقد است که عدم ساماندهی عطاری‌ها و عدم وجود صنف مشخصی برای آنها، ‌باعث می‌شود که نتوان به‌راحتی، خوب و بد را در این حیطه از هم جدا کرد. 


وی تاکید می‌کند: «سودجوها، در تمام رشته‌ها و زمینه‌ها وارد عمل می‌شوند و کار درست را هم خراب می‌کنند. اگر شما می‌خواهید عطارهای راست و صادق را از سودجوها تشخیص بدهید باید به ادعای عمل آنها توجه کنید. آنهایی که می‌گویند درمان‌های‌شان صددرصد جواب می‌دهد، قطعا قابل اعتماد نیستند چون ما در هیچ زمینه‌ای، حتی در امر پزشکی هم درمان صددرصد نداریم». 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.