رفتار منفعلانه در مقابل تمایلات دیگران، موجب سردردهای میگرنی و بیماری‌های قلبی می‌شود

سلامانه :یک روانشناس می‌گوید: رفتار منفعلانه که بر طی آن فرد به خواسته‌ها و تمایلات دیگران اولویت می‌دهد عامل افسردگی، اضطراب و بیماری‌های روان‌تنی مانند سردردهای میگرنی، فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی است.

 
شهناز نوحی در گفت‌وگو با فارس، گفت: برخی افراد به جای رفتاری جرئت‌مندانه، منفعلانه عمل می‌کنند که بر اساس آن فرد احساسات و افکار خود را با معذرت‌خواهی بیان کرده و به دیگران اجازه می‌دهد تا به راحتی حقوق و احساسات او را نادیده بگیرند.

وی افزود: این افراد به ظاهر متواضع، صبور، از خود گذشته و مهربان قلمداد می‌شوند اما در باطن از اینکه مورد سوء استفاده دیگران قرار گرفته‌اند، ناراحتند.

این متخصص بهداشت روانی گفت: پیام ارتباطی افرادی که رفتاری منفعلانه دارند این است که «من خوب نیستم، شما خوب هستید.» در واقع هدف این افراد راضی نگه داشتن دیگران و اجتناب از تعارض و کشمکش به هر قیمت ممکن است.

وی اظهار داشت:‌ این افراد قادر به تماس چشمی با دیگران نیستند و برای طرح خواسته‌هایشان مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرند.

نوحی گفت: در برخورد با افرادی که رفتار منفعلانه دارند، متوجه صدای آرام و لرزان آنها و وضعیت بدنی نامناسبشان می‌شویم، چرا که آنها نمی‌توانند خواسته‌های منطقی‌شان را با صراحت بیان کنند.

وی افزود: این افراد یک زندگی مرده را تجربه می‌کنند و با ناتوانی در مهار هیجان‌های خود باعث پژمردگی روابط‌شان می‌شوند.

نوحی خاطرنشان ساخت:‌ عدم اعتماد به نفس، خودکم‌بینی، افسردگی، اضطراب، بیماری‌های روان‌تنی مانند سردردهای میگرنی، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی نتیجه رفتار منفعلانه است که در پی اولویت‌ دادن به نیازها و خواسته‌های دیگران به وجود می‌آید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.