مرد درختی ایران:آتش سوزی جنگل های زاگرس یک خسارت ملی است/ خاموش کردن آتش با اشک مردم

سلامانه : مرد درختی ایران با اشاره به آتش‌سوزی جنگل‌های شلم در ایلام واکنش مردم نسبت به این اتفاق را بی نظیر قلمداد کرد.

 

به گزارش ایسنا مهدی نظری اظهار کرد: کسی نمی تواند آمار دقیقی از مردمی که برای خاموش کردن آتش سوری جنگل‌های شلم به کمک منابع طبیعی، محیط‌زیست،سازمان آتش‌نشانی و نیروی انتظامی آمده‌اند ارائه کند زیرا پیر و جوان، زن و مرد و کوچک و بزرگ با هر وسیله‌ای که توانسته‌اند پیدا کنند و با چشمان اشک‌بار و پر غصه در حال خاموش کردن آتش‌سوزی بی‌سابقه جنگل‌های زاگرس هستند.

مرد درختی ایران با اشاره به اینکه گرچه سوختن هزاران اصله درخت اتفاقی بسیار دردناک است که لکه سیاه آن تا سال‌ها بر دامنه زاگرس می‌ماند گفت: رفتار مردم ایلام در این مورد فداکارانه، پرشور و شایسته تحسین است.

این فعال زیست‌محیطی بابیان اینکه متأسفانه به نظر می‌رسد بازهم بی‌احتیاطی انسانی موجب بروز این آتش‌سوزی گسترده شده است، افزود: این آتش‌سوزی از پارک جنگلی چغاسبز که یک گردشگاه عمومی به شمار می‌رود آغازشده و دامنه آن به ارتفاعات مشرف‌به شهر هم کشیده شده است. کسی به‌درستی نمی‌داند ولی به نظر می‌رسد برخی از گردشگرانی که روز گذشته برای تفریح به چغاسبز رفته بودند عامل بروز این فاجعه هستند.

وی گفت: وزش باد یکی از مهم‌ترین عامل‌های گسترش آتش بود و متأسفانه شعله‌های آتش از تمام زوایای شهر دیده می‌شد که همین امر موجب شد فضای غم‌انگیزی در شهر به وجود بیاید و مردم شاهد سوختن درخت‌هایی باشند که در این منطقه ارزش حیاتی دارند.

مرد درختی ایران با اشاره به این موضوع که تلاش‌ها همچنان برای خاموش کردن این آتش‌سوزی بی‌سابقه ادامه دارد گفت: باوجود خشک‌سالی‌های گسترده درختان بلوط و پوشش گیاهی زاگرس در حد توان خود کشور را در مقابل پدیده ریز گردها محافظت می‌کرد و چنین خسارتی غیرقابل‌جبران به نظر می‌رسد.

این فعال زیست‌محیطی افزود: در آتش سوختن جنگل‌های عروس زاگرس یک خسارت ملی است به همین دلیل انتظار می‌رفت اقدامات پیشگیرانه‌ای صورت می‌گرفت. به دلیل وزش باد گفته می‌شود امکان استفاده از بالگرد برای خاموش کردن آتش وجود ندارد بااین‌همه مردم ایلام با تمام وجود در حال تلاش هستند که این آتش را خاموش کنند اما وزش باد علیرغم همه تلاش‌ها تا این لحظه مانع از انجام این کارشده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.