خطر تداخل دارویی مورفین با داروی رقیق‌کننده‌ خون

سلامانه :پزشکان اتریشی در بررسی‌های جدید خود دریافتند داروی آرام‌بخش «مورفین» تاثیر درمانی نوعی داروی پرمصرف رقیق‌کننده خون را که برای بیماران با سابقه حمله قلبی تجویز می‌شود، کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا ، دکتر «دیپاک بات»، مدیر اجرایی برنامه‌های قلبی و عروقی در بیمارستان قلب بریگام در بوستون در این رابطه گفت: این یافته به ویژه در بخش اورژانس که پزشکان مجبور هستند برای کاهش درد در بیماران قلبی از آرام‌بخش مورفین استفاده کنند،‌ قابل ملاحظه است.

بات اظهار داشت: در صورتی که بیمار در ناحیه قلب درد شدیدی داشته باشد، مجبور هستیم تا از داروی مورفین که بیشترین کاربرد را در این شرایط دارد، استفاده کنیم اما از طرفی این بیماران به داروی رقیق‌کننده خون موسوم به «پلاویکس» نیز نیاز دارند و این تداخل دارویی می‌تواند برای بیمار خطرناک باشد.

در این مطالعه، پزشکان اتریشی روی 24 فرد سالم که از مقداری داروی پلاویکس و مورفین یا یک دارونما استفاده کرده بودند، متمرکز شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث‌دی‌نیوز، به گفته آنها، داروی مورفین توانایی داروی پلاویکس در رقیق ساختن خون بیمار را به طور متوسط تا دو ساعت به تاخیر می‌اندازد. همچنین آرام‌بخش مورفین در جذب پلاویکس تاخیر ایجاد می‌کند و حجم داروی موجود در خون را به نصف کاهش می‌دهد. علاوه بر این، اثرگذاری این دارو را در از بین بردن لخته‌های خونی دچار اختلال می‌کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.