چه خطراتی منجر به بروز افزایش فشار خون ریوی در نوزادان می‌شود؟

سلامانه : مطالعات جدید نشان می‌دهد که نوزادان متولد شده از مادرانی که در طی دوران بارداری داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند، در معرض ابتلا به اختلال گردش خون و افزایش فشار خون ریوی (PPHN) هستند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، با این حال به گفته محققان خطر بروز PPHN اگرچه اندک است ولی احتمال ابتلا به آن در کودکان زنانی که مبتلا به افسردگی درمان نشده هستند.


یافته‌های این مطالعه در مجله انجمن پزشکی آنلاین در تاریخ 2 ژوئن منتشر شده است.


فشار خون ریوی بیماری است که در طی آن عروق ریوی (عروقی که خون را از قلب به ریه‌ها می‌برند) تنگ، مسدود یا آسیب دیده می‌شوند، به طوریکه نمی‌توانند خون بیشتری را عبور دهند. در نتیجه فشار زیادی به قلب وارد می‌شود، چون قلب باید کار بیشتری برای حرکت خون انجام دهد. جریان خون از عروق تنگ باعث افزایش فشار خون می‌شود و در نتیجه فشار خون در عروق ریوی بالا می‌رود.
با این حال زنان مبتلا به افسردگی داروهایی از جمله فلوکستین، سرترالین، پاروکستین و سیتالوپرام مصرف می‌کنند.


محققان مطالعه بر روی بیش از 3.7 میلیون زن قبل از بارداری و یک ماه بعد از زایمان را آغاز کردند. در میان این زنان 3 درصد از آن‌ها حداقل یک نسخه از داروهای ضد افسردگی را در طول سه ماهه سوم بارداری مصرف کرده بودند.


به طور کلی میزان نوزدان متولد شده با اختلال PPHN در حدود 21 نوزاد از هر ده هزار تولد از سوی زنانی بود که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کردند.


همچنین این تحقیق نشان داد خطر ابتلا به PPHN چندان تفاوتی بین زنانی که افسردگی درمان نشده دارند و زنانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند، ندارد.


به گفته محققان افسردگی در دوران بارداری می‌تواند علاوه بر PPHN، منجر به سقط جنین، زایمان زودرس، پره اکلامپسی و تولد نوزاد نارس شود.


همچنی افسردگی در دوران بارداری بر شیوه زندگی و رفتار زنان تأثیر بسزایی دارد. به طوری که زنان افسرده بیشتر احتمال دارد دچار استعمال دخانیات و استفاده از الکل شوند و از ورزش و فعالیت‌های بدنی فاصله بگیرند.


همچنین محققان در این مطالعه تاکید می‌کنند که بیماری‌های روانی درمان نشده در دوران بارداری، خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را نیز در زنان افزایش می‌دهد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.