همه چیز درباره مکمل آهن

همه چیز درباره مکمل آهن

سلامانه :در حالی که فردی سالم هستید و اندام ورزیده ای دارید، احساس خستگی می کنید و به سختی از پله های خانه بالا می روید؟ اگر چنین است و زن هستید به احتمال زیاد از فقدان آهن کافی رنج می برید. در حالی که تعداد زیادی از آمریکایی‌ها نمی‌دانند آهن ماده ای مغذی است، با توجه به آمار و ارقام ارائه شده توسط مراکز کنترل بیماری های آمریکا بیش از 10 درصد زنان این کشور از کمبود آهن رنج می برند. در ادامه دلایل اهمیت ماده معدنی آهن برای بدن، نتایج عدم دریافت مقادیر کافی آهن توسط بدن را در خواهید یافت و از زمان مناسب مصرف مکمل آهن اگاهی خواهید یافت. 

چرا بدن انسان به آهن نیاز دارد؟


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، وجود ماده معدنی آهن برای بدن ضروری است. دکتر پل توماس، متخصص تغذیه و مشاور علمی دفتر مکمل های غذایی موسسه ملی بهداشت آمریکا می‌گوید:«مهم ترین دلیل نیاز بدن انسان به ماده معدنی آهن این است که این ماده معدنی به حرکت اکسیژن در بدن کمک می کند.»


آهن بخش مهمی از هموگلوبین است که گلبول های قرمز خون را تشکیل می دهد که وظیفه شان حمل اکسیژن از ریه ها به سایر نقاط بدن است.

هموگلوبین بیش از دو سوم آهن بدن را مصرف می کند. اگر آهن کافی به بدن نرسد، گلبول های قرمز خون نمی توانند اکسیژن کافی به اندام های بدن برسانند. کمبود گلبول های قرمز خون را کم خونی فقر آهن می نامند. بدون داشتن گلبول های قرمز سالم، اعضای بدن نمی تواند به اندازه کافی اکسیژن دریافت کنند. 


دکتر توماس می گوید:«اگر بدن‌تان اکسیژن کافی دریافت نکند، احساس خستگی مفرط خواهید کرد.»


خستگی می تواند بر عملکرد مغز و توانایی سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بیماری ها تاثیر منفی بگذارد. کمبود شدید آهن در زنان باردار، خطر زایمان زود رس را به شدت افزایش می دهد. آهن، وظیفه مهم دیگری نیز بر عهده دارد. دکتر الین چوتینر، استادیار بالینی و مدیر درمانگاه عمومی مرکز پزشکی دانشگاه میشیگان معتقد است:«حفظ سلامت سلول های پوست، مو و ناخن ها در گرو وجود مقادیر کافی ماده معدنی آهن در بدن است.»


بدن به چه مقدار آهن نیاز دارد؟ 


نیاز روزانه بدن به ماده معدنی آهن به سن، جنسیت و میزان تندرستی افراد بستگی دارد. نوزادان و کودکان در مقایسه با بزرگسالان به علت سرعت رشد بالای بدن شان به مقادیر بیشتری آهن نیاز دارند. در دوران کودکی، پسرها و دخترها به مقادیر ( از 4 تا 8 سالگی روزانه 10 میلی گرم و از 9 تا 13 سالگی روزانه 8 میلی گرم ) یکسانی از آهن نیاز دارند. 


نیاز روزانه زنان به آهن با ورود به نوجوانی افزایش می یابد. زنان به علت این که ماهانه مقادیری خون از دست می دهند به آهن بیشتری نیاز دارند. هر یک از زنان 19 تا 50 ساله باید روزانه 18 میلی گرم و مردان در همان سن و سال باید روزانه 8 میلی گرم آهن دریافت کنند. پس از آغاز دوران یائسگی، میزان نیاز بدن زنان به آهن به روزانه 8 میلی گرم کاهش می یابد.


بدن به چه مقدار آهن نیاز دارد؟ 


اگر یکی از شرایط زیر را دارید باید از طریق مواد غذایی و مکمل ها آهن بیشتری دریافت کنید: 


- باردارهستید یا به فرزندتان شیر می دهید.
- از نارسایی کلیه رنج می برید و دیالیز می شوید.
- از زخم  معده رنج می برید .
- از نارسایی خاص معده و روده رنج می برید که مانع جذب آهن می شوند. 
- داروهای ضد اسید مصرف می کنید.
- برای کاهش وزن تان جراحی کرده اید.
- فعالیت بدنی بالایی دارید و ورزش می کنید.
اگر گیاه خوار هستید، به احتمال زیاد باید مکمل آهن مصرف کنید، زیرا بدن تان آهن مورد نیازش را که در گوشت، مرغ و ماهی وجود دارد در سبزیجات نمی یابد.


چگونه باید از کمبود آهن آگاه شد؟


دکتر چوتینر می گوید:«اغلب افراد نمی دانند به کم خونی مبتلا هستند تا زمانی که علایم و نشانه های این بیماری مانند خستگی مفرط یا ناتوانی در انجام حرکات ورزشی نمایان شود.»


اگر از کمبود آهن رنج می برید، به احتمال زیاد یک یا چند نشانه زیر را بروز می دهید:


- تنفس کوتاه و سریع
- تپش قلب
- سرد بودن دست ها و پاها
- اعتیاد پیدا کردن به مواد عجیب غریب مثل خاک رس
- ریزش موها و شکسته شدن ناخن ها
- زخم شدن گوشه دهان
- ناتوانی در بلع


اگر احساس خستگی مفرط می کنید باید به پزشک مراجعه کنید.


دکتر توماس می‌گوید:«ابتلا به کم خونی فقر آهن با یک آزمایش خون ساده مشخص می‌شود.»


میزان آهن خون زنان باردار و افرادی که از نارسایی های معده و روده مانند کرون و کولیت اولستراتیو رنج می برند باید در فواصل مشخص زمانی سنجیده شود.


چه افرادی نیاز دارند مکمل آهن مصرف کنند؟ 


اگر میزان آهن خون تان پایین است، باید مواد غذایی سرشار از آهن مثل گوشت قرمز، میوه های خشک، غلات غنی شده و لوبیا را به رژیم غذایی تان بیفزاید. پزشک تان نیز ممکن است توصیه کند روزانه یک عدد مکمل آهن مصرف کنید. ویتامین های دوران بارداری معمولا حاوی آهن هستند، اما میزان این ماده معدنی در آن به اندازه کافی نیست. اما پیش از مصرف هر گونه مکمل حتما با پزشک مشورت کنید. 


مکمل های آهن عوارض جانبی دارند؟


مکمل های آهن عوارضی جانبی مانند تهوع، استفراغ، اسهال، مدفوع مشکی رنگ و یبوست دارند. زنان باردار نیز مستعد ابتلا به یبوست هستند. اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی می تواند به از بین رفتن عوارض کمک کند. برای کم کردن عوارض مکمل آهن باید در روزهای نخست مقدار اندکی مصرف کرد و به تدریج دوز را افزایش داد. اگر مکمل آهن معده تان را اذیت می کند، پزشک تان می تواند نوع یا مقدار مصرف را تغییر دهد. 


بدن می‌تواند مقادیر زیادی آهن دریافت کند؟


بر خلاف سایر مکمل ها، مصرف بیش از اندازه مکمل آهن خطرناک است. بزرگسالان، به استثنای افرادی که در حال درمان کم خونی فقر آهن هستند، نباید روزانه بیش از 45 میلی گرم آهن دریافت کنند. دریافت بیش از اندازه آهن توسط کودکان سبب مسمومیت آنها می شود. 


دکتر توماس می‌گوید:«سالانه تعداد زیادی از کودکان به دلیل مصرف بیش از اندازه مکمل آهن جان شان را از دست می دهند.»


به یاد داشته باشید، قوطی مکمل آهن را دور از دسترس کودکان قرار دهید. علایم و نشانه های مسمومیت مکمل آهن عبارتند از: استفراغ شدید، اسهال، درد شکم، کم آبی بدن و مدفوع خونی در کودکان.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.