گفتگوی سلامانه با دکتر نخعی:

راه‌های درمان سندروم تونل کارپال/ تعویق جراحی، عصب دست‌تان را تهدید می‌کند

راه‌های درمان سندروم تونل کارپال/ تعویق جراحی، عصب دست‌تان را تهدید می‌کند

سلامانه :یک استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با تشریح روش‌های درمانی سندروم تونل کارپال، هشدار داد که تعویق جراحی در صورت تشخیص و تاکید پزشک می‌تواند به عصب‌های دست آسیب جدی برساند.

 

دکتر مرتضی نخعی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه،  استفاده از مچ بند به ویژه در شب را اولین گام در درمان این بیماری عنوان کرد و گفت:« معمولا گزگز انگشتان در اوایل بیماری با درمان‌های غیر جراحی مانند بستن مچ بندهای طبی و یا تزریق کورتون به مچ دست درمان شود. البته روش تزریق بیشتر در مردان جواب می دهد. همچنین استفاده از فیزیوتراپی و ماساژ مچ دست هم ممکن است تا مدتی موثر باشد.»

 

این متخصص ارتوپد با اشاره به عوارش طولانی شدن بیماری در افراد اظهار داشت:« اگر این بیماری طولانی شود عضلات سمت قاعده شست شروع به لاغر شدن می کند زیرا عصب آن از عصب مدیان است که در این صورت درمان های غیر جراحی چندان اثرگذار نیست.»


وی با ساده خواندن درمان جراحی تونل کارپال، افزود:« این جراحی می‌تواند با بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی از ناحیه گردن و یا ساعد و مچ دست و یا حتی بی حسی موضعی در سطح جلوی مچ دست انجام شود. همچنین جراحی می تواند به صورت باز یا به روش های آندوسکوپی انجام شود.»


دکتر نخعی با بیان اینکه هر کدام از این دو روش معایب و مزایایی دارند، بیان داشت:« یکی از عوارض جراحی به روش آندوسکوپی مشکلات دید محدود جراح است که ممکن است باعث آسیب به عروق، اعصاب و تاندون ها شود. در جراحی باز هم ممکن است بیمار پس از عمل نیاز به آتل داشته باشد تا مچ و کف دست تا مدتی بی حرکت بماند. البته برخی جراحان از آتل پس از عمل استفاده نمی‌کنند تا بیمار دچار مشکل چندانی نشود.»


وی مدت زمان استراحت پس از عما در جراحی باز حداکثر دو هفته و در روش آندوسکوپی یک هفته ذکر کرد و ادامه داد:«پس از جراحی بیماران باید در اوایل از برداشتن بار سنگین و انجام کار زیاد با دست خودداری کنند تا دچار مشکل نشوند.»

 

این متخصص ارتوپد به بیماران مبتلا به تونل کارپال توصیه کرد که در صورت تشخیص پزشک برای انجام هرچه سریعتر جراحی اقدام کنند و تاکید کرد:«طولانی شدن این بیماری و پیشرفت آن باعث می شود عصب آسیب جدی ببیند و حس انگشتان دست از بین برود. دراین صورت حتی درمان جراحی نیز نمی‌تواند زیاد موثر باشد و بیمار دچار مشکلات جدی در ناحیه انگشتان و مچ دست خواهد شد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.