استفاده از تجهیزات درمانی مفاصل توسط افراد غیرمتخصص

سلامانه :دبیر انجمن علمی جراحی زانو و آرتروسکوپی ضمن هشدار نسبت به استفاده از تجهیزات تخصصی درمانی مفاصل توسط افراد غیرمتخصص بویژه در شهرستانها گفت: در این صورت علاوه بر خطرناک بودن جراحی برای بیمار، عوارض بسیاری از جمله استهلاک و فرسایش تجهیزات و تحمیل هزینه اقتصادی بر بیمارستان بر جای می ماند.

به گزارش  مهر، دکتر سهیل مهدی پور درباره وضعیت تجهیزات ارتوپدی نظیر آرتروسکوپی گفت: بسیاری از بیمارستانها به خصوص در پایتخت این تجهیزات را دارند. امروز  درمان بسیاری از بیماریها و آسیبهاى مفاصل  که قبلا حتی با اعمال جراحی باز نیز قابل تشخیص نبود به کمک روشهاى آرتروسکوپیك انجام پذیر شده است.

وی با تاکید بر اینکه انجام دهندگان این اعمال جراحی باید حتما دوره آرتروسکوپی را گذرانده باشند، گفت: آموزش آرتروسكوپى در همه جای دنیا به  یك دوره تحصیلات تكمیلى نیاز دارد وبا  توجه به زیاد بودن داوطلبان یادگیری این تکنیکها، یکی از اهداف کنگره ها آموزش و فراهم کردن شرایطی است که داوطلبین از طریق ارتباط  با متخصصین و اساتید مربوطه داخلى یا خارجى، تکنیکها را در داخل و یا خارج از کشور و زیر نظر افراد متبحر فرا بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: آرتروسکوپی باید در مراکزی انجام شود که تمام وسایل آرتروسکوپی در دسترس باشد، توسط افراد متبحر نگه داری شود و پرسنل درمانی مخصوص داشته باشد.

مهدی پور اظهار تاسف کرد: در واردات بسیاری از تجهیزاتی که برای درمان و جراحی هایى  ضایعات ورزشی  و یا تعویض مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد، نظارت  علمى کافی وجود ندارد و افراد غیر پزشک مثل تکنسین هاى اتاق عمل  بواسطه آموزش هایی که در اتاق عمل دیده اند این تجهیزات را بخصوص در شهرستانها براى بعضی از جراحان به کار می گیرند که علاوه بر خطرناک بودن جراحی برای بیمار، عوارض بسیاری از جمله استهلاک و فرسایش تجهیزات و تحمیل هزینه اقتصادى  به بیمارستان  را بر جای می گذارد.

این متخصص ارتوپدی با توصیه به اینکه وزارت بهداشت باید بر روى شرکتهای وارد کننده كنترل بیشترى را از نظر كیفیت  تجهیزات وارداتى و قیمت گذارى  اعمال نماید تا جنسى كه كیفیت  و بالطبع قیمت خرید كمترى داشته با همان قیمتى فروخته نشود كه جنس  با كیفیت بالا فروخته میشود.

مهدی پور همچنین تاكید كرد با توجه به بالا بودن تعداد داوطلبان  آموزش دوره هاى  آرتروسكپى و جراحی هاى تعویض مفصل زانو وزارت بهداشت با كمك دانشگاه ها و انجمن زانو و تعدادى از مراكز خصوصی واجدالشریط  تمهیداتى را براى برگزارى دوره هاى تكمیلى كوتاه مدت در نظر بگیرد تا در كنار نظارت مستمر بر مراكز، شاهد جلوگیرى از عوارض انجام اعمال جراحیهاى حساس توسط افراد غیر متخصص باشیم.

وى پیشنهاد داد كه با  استفاده از ظرفیت علمى انجمن زانو و دانشگاهها هرچه سریعتر به نابسامانى  كه در این حیطه وجود دارد رسیدگى شود وبا اعطاى  قدرت اجرایى  به انجمن در تعریف  مراكز و افراد واجدالشرایط  و تربیت نیروهاى تخصصى  این امر میسر گردد.

مهدی پور افزود :با توجه به هزینه هاى گزافى كه  واردات این تجهیزات به اقتصاد كشور وارد مینماید ،پیشنهاد میكنیم وزارت بهداشت ستادى را با تعامل با وزارت علوم در زمینه صنعت تولید تجهیزات پزشكى وبخصوص ارتوپدى و با كمك انجمنهاى مربوطه برپا نماید تا بتوانیم ضمن ایجاد فرصتهاى شغلى فراوان براى فارغ التحصیلان داخلى  ،از مصرف كننده صرف به تولیدكننده و از هزینه به درآمد برسیم.

وى افزود: معتقدیم كه ظرفیت انسانى و علمى لازم جهت تحقق این امر كاملا وجود دارد و فقط  به توجه  و حمایت  و اراده جدى مسئولین رده بالا براى ارتقاى این صنعت در داخل كشور نیاز است.

سومین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیبهای ورزشی از تاریخ 15 تا 18 بهمن ماه امسال در مرکز همایشهای بین المللی جزیره کیش برگزار می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.