ترامادول و مرفین در داروهای ترک اعتیاد به ظاهر گیاهی به وفور یافت می‌شود

سلامانه :رئیس مرکز اعتیاد تحقیقات پزشکی قانونی گفت: دارویی به نام «دتاهندی» که در عطاری‌ها به عنوان داروی ترک اعتیاد به فروش می‌رسد دارای ترامادول و مرفین است که در آزمایشات افرادی که این دارو را استفاده کردند وجود این دارو مثبت نشان داده شد.

به گزارش تسنیم، قدیرزاده امروز در نشست خبری آنالیز داروی ترک اعتیاد گیاهی موجود در عطاری‌ها که در سازمان پزشکی قانونی برگزار شد، اظهار داشت: داروهایی مانند ترامادول، دیفنوکسیلاک داروهای اعتیادآوری هستند که در داروهای ترک اعتیاد گیاهی موجود در عطاری‌ها یافت می‌شود. البته داروی فلوکسیتین که یک داروی ضدافسردگی در قرص‌های گیاهی موجود در عطاری‌ها استفغاده می‌شود.


به گفته وی افرادی که از این قرص‌ها استفاده می‌کنند در روزهای اول تاثیر فراوانی می‌بینند ولی بعد از یک مدت مصرف دارو در آنها بیشتر می‌شود که نشان‌دهنده این است که این افراد به این داروها اعتیاد پیدا کرده‌اند. دارویی است به نام «دتاهندی» که در عطاری‌ها موجود است بسیاری از بیمارانی که برای ترک اعتیاد از این دارو استفاده کرده بودند در آزمایش ادرارشان ترامادول و مرفین مثبت نشان داده شد. 


رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: اکثر داروهای ترک اعتیاد که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد در کارگاه‌های زیرزمینی در داخل ایران تولید می‌شود و بسیاری از عطاران ادعا می‌کنند که این داروهای ترک اعتیاد خارجی هستند صحیح نیست چرا که برای آنها صرف ندارد این داروها را از کشورهای دیگر وارد کنند. با معضل قاچاق ترامادول روبه‌رو هستیم و مساله توزیع متادون در عطاری‌ها یک مساله بسیار مهم و قابل توجه است که بسیاری از معتادان برای تهیه متادون خود برای ترک اعتیاد به عطاری‌ها مراجعه می‌کنند.


قدیرزاده اضافه کرد: طبق گزارشات به دست آمده برخی از این عطاری‌ها اقدام به فروش مواد مخدر می‌کنند و اغلب گیاهان «فارماکوپه» در عطاری‌ها یافت می‌شود که باید در زمینه برخورد با عطاری‌ها جدی عمل شود. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.