جام جهانی ۲۰۱۴ به اندازه ۵۶۰ هزار اتومبیل آلودگی تولید می‌کند

سلامانه :مسابقات جام جهانی شاید برای دنیای فوتبال اتفاق بزرگ و با شکوهی باشد، اما برای کره خاکی آنقدرها هم خوب نیست.

 

بر اساس گزارشی که در وب سایت آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا در مورد محاسبه میزان تولید گازهای گلخانه ای منتشر شده است، جام جهانی 2014 برزیل به دلیل تعداد زیاد سفرهای هوایی که برای رسیدن به ورزشگاه های محل برگزاری مسابقات لازم دارد، برابر با 2.72 میلیون متریک تن گاز گلخانه ای دی اکسید کربن تولید خواهد کرد. 

 

یعنی دی اکسید کربنی که به دلیل برگزاری جام جهانی در مدت یک ماه تولید می شود، معادل با گاز حاصل از 560 هزار خودرو سواری در مدت یک سال خواهد بود. 

البته فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) بخش کوچکی از انتشار کربن حاصل از جام جهانی را جبران خواهد کرد. 

فدریکو آدیچی رییس بخش مشارکت های اجتماعی فیفا در این باره گفت: فیفا با صرف میلیون ها دلار برای اجرای پروژه هایی مثل کاشت درخت، به کاهش انتشار کربن کمک خواهد کرد. 

وی افزود: در جام جهانی 2014 شصت و چهار مسابقه در 12 شهر برزیل برگزار خواهد شد که این کشور از نظر وسعت پنجمین کشور بزرگ دنیا به شمار می رود. در نتیجه سفرهای هواداران به ورزشگاه های محل برگزاری مسابقات تیم های خود در این رقابت ها منجر به تولید 90 درصد گاز کربن خواهد شد. 

10 درصد دیگر یعنی در حدود 251 هزار تن نیز مستقیما به فعالیت های فیفا مربوط است که شامل سفر تیم ها، داوران و مسوولان، هتل ها، ورزشگاه ها و دیگر فعالیت های مرتبط با مسابقات می شود. 

آدیچی اضافه کرد: ما قصد داریم با تأمین منابع مالی برای احیای جنگل های برزیل، مزارع بادی، نیروگاه های برق آبی و یا اجرای پروژه های دیگر، 100 درصد انتشار این گازها را جبران کنیم. جزئیات این پروژه ها که حدود 2.5 میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت، سال آینده اعلام می شود. اما این هزینه بخش کوچکی از میلیاردها دلار سودی است که از برگزاری جام جهانی حاصل خواهد شد. 

مطالعاتی که انجام شده است نشان می دهد:

- مسابقات جام کنفدراسیون ها موجب انتشار 213 هزار و 706 تن گاز کربن شد.

- دیگر مراحل آمادگی برای برگزاری جام جهانی از جمله قرعه کشی روز جمعه موجب انتشار 38 هزار و 48 تن گاز کربن شد. 

این مراسم که با حضور بیش از 3 هزار مهمان و خبرنگار در منطقه ای واقع در سواحل اقیانوس اطلس برزیل برگزار شد به تنهایی حدود پنج هزار 221 تن کربن تولید کرد.

- با تولید 2.47 میلیون تن کربن در مسابقات سال آینده جام جهانی نیز این میزان در مجموع به 2.72 میلیون تن خواهد رسید.

آدیچی اظهار داشت: اگر این مقدار را با صنایع دیگر مقایسه کنی، بسیار جزئی است. 

گفته می شود کارخانجات شرکت ماشین سازی فورد در سراسر جهان در سال 2012 حدود 5.1 میلیون تن کربن تولید کرده اند. 

آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا اعلام کرده است که متوسط انتشار کربن از خانه های آمریکا سالانه 20 تن است و کارخانجات این کشور که با نیروی سوخت فسیلی کار می کنند، حدود 3.5 میلیون تن کربن در سال تولید می کنند. 

بنابر این گزارش، برگزاری جام جهانی 2010 در آفریقای جنوبی نیز مستلزم سفرهای بسیاری بود و این موضوع برای جام جهانی 2018 در روسیه هم صدق می کند. 

آدیچی گفت: ما باید فوتبال را توسعه بدهیم و برای این کار مردم باید به سراسر دنیا سفر کنند در غیر اینصورت باید دست از کار بکشیم که این کار به نفع هیچکس نیست.

وی خاطر نشان کرد: فیفا قصد دارند هواداران را در مورد انتشار گازهای گلخانه ای و راه های جبران آن به فکر بیاندازد. در همین راستا فیفا قرار است در ازای افرادی که موفق به دریافت بلیت جام جهانی می شوند، مبلغی را برای جبران نیمی از کربنی که آنها تولید خواهند کرد، بپردازد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.