اعتیاد به داروی ترک اعتیاد عطاری ها

سلامانه :رییس واحد مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور گفت: ترکیبات داروهای ترک اعتیاد عطاری ها اعتیاد آور است.

 

به گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور دکتر ˈمحمدرضا قدیر زادهˈ افزود: ترکیبات داروهای ترک اعتیاد عطاری ها شامل ترمادول، کدئین، دیفنوکسیلات و نظایر آن اعتیاد آور است.

وی گفت: داروهای ترک اعتیاد باید تحت نظر پزشک و با دُز مشخص تجویز و مصرف شوند چرا که استفاده از داروهای ترک اعتیاد عرضه شده در عطاری ها بر اساس آنالیز صورت گرفته در پزشکی قانونی عوارضی را به همراه دارد که ممکن است موجب مرگ افراد شود.

وی گفت: داروهای ترک اعتیاد عرضه شده در عطاری ها ترکیبات استانداردی ندارند و این داروها در ایران آن هم در کارگاه های زیرزمینی تولید می شود.

رییس واحد مطالعات اعتیاد مرکز پزشکی قانونی کشور توضیح داد: ترکیبات داروهای ترک اعتیاد عطاری ها که با عنوان گیاهی عرضه می شود به طور عمده شیمیایی است و تنها از اسانس های گیاهی برای طعم دادن به آن استفاده می شود.

قدیرزاده اضافه کرد: در روزهای اول مصرف، داروهای گیاهی ترک اعتیاد عطاری ها اثر بسیار خوبی بر فرد معتاد می گذارد اما به مرور فرد باید میزان مصرف داروها را افزایش دهد و بنابراین این داروها نه تنها موجب ترک نمی شود بلکه عوارض جبران ناپذیری را برای فرد مصرف کننده ایجاد می کند.

وی با اشاره به خطرات مصرف ترمادول یادآور شد: در سال گذشته وزارت بهداشت ورود و توزیع این دارو را محدود کرد اما متاسفانه امروز با پدیده قاچاق ترمادول مواجه هستیم. از سویی دیگر شاهد توزیع داروی متادون در عطاری ها هستیم در حالی که مصرف متادون بدون تجویز پزشک عوارضی همچون مرگ را در فرد به دنبال خواهد داشت.

وی تأکید کرد: بر اساس گزارش های غیررسمی در برخی عطاری ها حتی مواد مخدر هم خرید و فروش می شود، خواستار نظارت جدی بر عطاری ها و برخورد با متخلفان این حوزه شد.

این کارشناس پزشکی قانونی اظهار داشت: با توجه به خطرات استفاده از داروهای ترک اعتیاد بدون دستور پزشک لازم است معتادان تنها تحت نظر پزشک و مراکز درمان اعتیاد نسبت به ترک اقدام کنند تا با روی آوردن به شیوه های غیر مجاز با عوارض جبران ناپذیر دچار نشوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.