سئوال سلامانه از دکتر حسین پورمحمودیان، متخصص مغز و اعصاب:

چه زمانی شیر مادر خطرناک است؟

چه زمانی شیر مادر خطرناک است؟

سلامانه :فوائد شیر مادر بر همگان آشکار است. اما به دلیل بعضی از بیماری‏های خاص، تعدادی از مادران شیرده مجبورند در طول بارداری و یا شیردهی دارو مصرف کنند. 


دکتر حسین پورمحمودیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، با بیان این که داروها کمابیش وارد شیر مادر و متعاقب آن وارد بدن کودک می‏شوند و خاصیت اسیدی و بازی دارند، توضیح می‏دهد:«داروهای اسیدی کمتر داخل شیر ترشح می‏شوند و داروهای بازی بیشتر. از این رو در مادران شیرده چند اصل باید رعایت شود. نخست اینکه حتی‏الامکان برای این مادران دارو تجویز نشود مگر آنکه استفاده از دارو غیرقابل اجتناب باشد. دوم اینکه داروهایی که در مورد بی‏ضرر بودن آنها بحث می‏شود، یعنی هنوز درباره آنها جای شک و تردید وجود دارد را نباید بی‏خطر قلمداد کنیم.»


این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که در صورت استفاد از دارو لازم است نوع کوتاه‏اثر آن انتخاب شود، خاطرنشان می‏کند:«زیرا داروهای با اثر طولانی‏مدت در بدن مادر، تجمع می‏یابد. علاوه بر این که چنین مادرانی حتما باید قبل از اینکه دارو استفاده کنند، کودک خود را شیر بدهند. نوزادان این مادران نیز لازم است از نظر عوارض داروهای مصرفی مادر آزمایش شوند.»


این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به چند دارویی که عوارضشان در شیر بیشتر بروز می‏کند، می‏گوید:«ضددردها مثل آسپیرین و استامینوفن، داروهای ضدصرع، ضد انعقادها، داروهای تیروئیدی، داروهای ضد دیابت، داروهای ضد فشار خون، آنتی هیستامین‏ها، داروهای ضد افسردگی و روان‏درمانی و مواد رادیو اکتیو از جمله این داروها هستند.»


دکتر پورمحمودیان تاکید می‏کند:« مادرانی که از ید رادیواکتیو استفاده می‏کنند، فقط زمانی مجاز به شیر‏دهی هستند که اطمینان حاصل شود، ید رادیو اکتیو کاملا از خونشان پاک شده است وگرنه در مورد مصرف چنین داروهایی، ممنوعیت قطعی وجود دارد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.