با مصرف مکمل، بر آلزایمر پیروز شوید

با مصرف مکمل، بر آلزایمر پیروز شوید

سلامانه : دکتر گری اسمال، مدیر مرکز طول عمر دانشگاه UCLA کالیفرنیا معتقد است:«اگر هر یک از شهروندان آمریکا یک عادت سالم را اجرا کنند، از ابتلای میلیون ها نفر به بیماری آلزایمر که در پنج سال گذشته سیر صعودی داشته پیشگیری می شود.»


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری سلامانه، گزارش سال 2013 انجمن آلزایمر آمریکا نشان می دهد از هر 3 سالمند یک نفر به علت ابتلا به آلزایمر و زوال عقل جان می دهد.  


مرگ و میر به علت ابتلاء به بیماری آلزایمر بین سال های 2000 تا 2010 سر به فلک کشیده، در حالی که مرگ و میر به علت ابتلاء به بیماری قلبی، ایدز و سرطان کاهش یافته است. 


در حالی که دانشمندان هنوز نتوانسته اند شواهدی درباره تغییر روش زندگی بر کاهش ابتلاء به بیماری ها ارائه دهند دکتر گری اسمال باور دارد می توان با تغییر سبک زندگی از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کرد.


هنگامی که علایم و نشانه های آلزایمر نمایان می شوند و به سرعت رشد می کنند تازه متولدین دهه 60 میلادی - سالمندان امروز - برای تغییر عادات و روش زندگی سوال می کنند. 


ورزش کردن
مطمئنا، ورزش کردن راه حل بسیاری از مشکلات است، اما نتایج مطالعات دانشمندان نشان داده با ورزش کردن می توان عضلات دست، پا و مغز را ورزیده کرد. دکتر اسمال می گوید:" شما می توانید عضلات مغزتان را تقویت کنید. خودرو را در فاصله دور پارک کنید و چند دقیقه پیاده روی کنید. استفاده از آسانسور را کنار بگذارید و به آرامی از پله ها بالا و پایین بروید."


باز کردن ذهن
دکتر اسمال معتقد است:«هر گونه چالش ذهنی برای باز شدن ذهن و پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر سودمند است. در کلاس مورد علاقه تان - نقاشی، زبان خارجی، آشپزی و ... - ثبت نام کنید و با دوستان درباره مسائل سیاسی، اجتماعی، ورزشی و ... حرف بزنید.»


نتایج بررسی های پژوهشگران دانشگاه نیویورک نشان داده افرادی که دوستان زیادی دارند و درباره مسائل گوناگون حرف می زنند 60 درصد کمتر از افرادی که چنین نیستند در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.  


تغذیه مغز
می خواهید همیشه حضور ذهن داشته باشید؟ خوب و به اندازه غذا بخورید:«اگر تا میانسالی اضافه وزن داشتید، دو برابر و اگر چاق هستید، سه برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارید. پیروی کردن از رژیم غذایی مدیترانه ای ( غلات سبوس دار، ماهی، سبزیجات، روغن زیتون، میوه و...) خطر ابتلا به بیماری های گوناگون مانند دیابت که یکی از عوامل اصلی ابتلا به آلزایمر است را به شدت کم می کند.»


کنترل استرس
یافته های یک بررسی نشان داده افراد مضطرب در دوره ای پنج ساله دو برابر بیشتر از افراد آرام در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر قرار می گیرند. نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده، مراقبه کردن می تواند اندازه بخش هایی از مغز انسان را که وظیفه کنترل حافظه را بر عهده دارند را افزایش دهد. اما تای چی و پیاده روی کردن همراه یکی از دوستان، دو ساعت پس از صرف شام تاثیر بسیار زیادی در کاهش میزان استرس دارد. 


کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر با مصرف برخی مکمل ها  


توصیه های پزشکان عبارتند از:


مولتی ویتامین


دکتر اسمال می گوید:«وقتی به دوران سالمندی قدم می گذاریم، اشتهای مان را از دست می دهیم و بدن به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نمی کند. به نظرم مصرف مکمل مولتی ویتامین ضروری است.» 


روغن ماهی


افرادی که به کرات مکمل های ضد التهاب اسیدهای چرب امگا 3 را مصرف می کنند بسیار کمتر از کسانی که این مکمل ها را مصرف نمی کنند در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.


کورکومین ( نوعی زنجبیل هندی )


دانشمندان اعلام کرده اند برای تایید تاثیر این ماده در کاهش سرطان نیاز به بررسی های بیشتر است، اما به نظر می رسد مصرف این ماده تاثیر بسیار زیادی بر کاهش التهاب در بدن می گذارد و از تغییرات مغزی که سبب بروز بیماری آلزایمر می شود جلوگیری می کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.