گرفتگی عروق قلب نخستین عامل مرگ و میر در ایران و دنیا

سلامانه :رئیس انجمن آترواسکلروز ایران گفت: حوادث ناشی از گرفتگی قلب و عروق در حالی به عنوان یک معضل جدی در همه كشورها به شمار می رود كه در حال حاضر به عنوان اولین عامل مرگ و میر انسانها نیز محسوب می شود.

دكتر مسعود قاسمی در آستانه برگزاری اولین همایش آتروترومبوز که روز جمعه 22 آذر ماه جاری با همکاری انجمن آترواسکلروزایران، انجمن سکته مغزی، انجمن قلب ایران و انجمن اینترونشنال کاردیولوژی در هتل آزادی تهران برگزار می شود، افزود: گرفتگی عروق قلب در افراد با سنین مختلف دیده می شود اما طبق آمارهای موجود، این بیماری در مردان شایعتر از زنان است.

وی با بیان اینكه این بیماری در سنین 35 تا 40 سالگی و در خانمها بعد از سن یائسگی (حدود 55 سالگی) رخ می دهد، خاطرنشان كرد: افراد در معرض فاکتورهای خطر، نظیر فشار خون، دیابت، چاقی، مصرف سیگار و همچنین زمینه ارثی بیشتر درگیر آتروترمبوز (ایجاد لخته روی پلاکهای چربی یا آترومی در دیواره عروق) می شوند و از این رو باید کنترل و مراجعه به پزشک به شدت جدی گرفته شود.

عضو انجمن قلب آمریكا تصریح كرد: به طور کلی افراد با رعایت برنامه غذایی صحیح (اصلاح سبک زندگی) اجتناب از افزایش وزن و در صورت مصرف دارو و اجتناب از قطع خودسرانه آن، در کاهش ابتلا به تصلب شرایین و حتی حذف آن کمک شایان توجهی می توانند داشته باشند.

قاسمی خاطرنشان كرد: بر اثر پدیده آتروترومبوز، جدار رگ آسیب پذیر می شود و موجب ایجاد برجستگی در رگ می شود سپس پرده ای که روی لایه ضعیف سلولی از داخل رگ کشیده شده پاره می شود و همین پارگی با ایجاد  لختگی، عامل اصلی ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی می شود.
 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.