خوردن ترشی،قهوه غلیظ و غذاهای پرادویه موثردربروز زخم معده

سلامانه :یک متخصص تغذیه و رژیم‌های درمانی، عنوان کرد: خوردن غذا به طور نامنظم، استفاده از مواد غذایی محرک مانند ترشی، قهوه غلیظ و غذاهای پرادویه را عامل موثر در ایجاد زخم معده عنوان کرد.

 

دکتر یحیی پاسدار در گفت وگو با ایسنا منطقه کرمانشاه، در خصوص تغذیه افرادی که دچار زخم معده و یا التهاب روده هستند، گفت: خوردن غذا به طور نامنظم، خالی نگه داشتن معده و انتخاب غیرصحیح مواد غذایی می‌تواند موجب ایجاد زخم معده در افراد شود.

 

به گفته این متخصص تغذیه، این عوامل اسید معده را غلیظ کرده که موجب تحریک دیواره معده و التهاب آن می‌شود.

 

به گفته پاسدار، غذاهای محرک مانند ادویه، چای، قهوه غلیظ و ترشی عامل ترشح بیشتر اسید معده و تحریک آن هستند که می‌تواند التهاب معده را به وجود آورده و در اثر بی‌توجهی به این التهابات موجب ایجاد زخم معده در افراد شوند.

 

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: همچنین غذاهای سرخ شده و غذاهای دیر هضم می‌توانند دیواره روده و معده را تحریک کرده و موجب ایجاد التهاب و زخم در آنها شوند.

 

به گفته پاسدار نوشابه خاصیت تحریک کنندگی بر دیوار روده و معده داشته و اسید معده را افزایش داده و موجب ایجاد زخم معده می‌شود.

 

وی همچنین چیپس، پفک و غذاهای فست فودی را به دلیل استفاده از ادویه و نمک زیاد در آنها عامل محرکی در ایجاد زخم معده عنوان کرد.

 

این متخصص تغذیه توصیه کرد: برای جلوگیری از زخم معده بهتر است افراد مواد غذایی روزانه خود را در تعداد وعده‌های بیشتری مصرف کنند تا این امر اسید معده را خنثی کرده و از به وجود آمدن زخم جلوگیری کند.

 

به گفته پاسدار استفاده از سبزیجات پخته مانند شلغم می تواند موجب کاهش تحریک پذیری معده شده و مانع ایجاد زخم در آن شود.

 

به گفته این متخصص تغذیه افرادی که دچار زخم معده هستند چنانچه غذاهای مناسب مصرف کرده و از مصرف غذاهای محرک بپرهیزند و در کنار این دو استرس را از خود دور کرده و داروهای خود را مصرف کنند، به راحتی می توانند بهبودی خود را به دست بیاورند.

 

وی خاطرنشان کرد: البته بعضی زخم‌ها وجود دارد که علیرغم همه اقدامات درمانی التیام پیدا نمی‌کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.