با فواید ویژه سویا آشنا شوید

با فواید ویژه سویا آشنا شوید

سلامانه : از دانه‌های سویا، اول بار در نسخه های خطی چین باستان در دو هزار و 800 سال قبل از میلاد مسیح  نام برده شده است. در طب سنتی چین نیز از سویا به عنوان خنک کننده، تقویت کننده طحال و لوزالمعده، پاک کننده خون و افزایش دهنده شیر مادران استفاده می‌شود. از این دانه گیاهی سرشار از پوتاسیم برای کاهش فشار خون نیز استفاده می شود.


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، ترکیبات آلی موجود در دانه های سویا ممکن است به مهار رشد سلول های سرطانی پستان کمک کنند. به نظر می رسد این ترکیبات از گردش استروژن در خون که به طور بلقوه مضر است جلوگیری می‌کنند. 


سرطان پروستات و ...
غده پروستات مثل رحم و روده استروژن دریافت می کند. در مناطقی که میزان مصرف دانه سویا و محصولاتی که از آن مشتق می شوند بالاست آمار ابتلا به سرطان های پروستات، رحم و روده بسیار اندک است. 


کلسترول خون بالا 
نتایج پژوهش ها نشان داده مصرف روزانه 25 تا 50 گرم پروتئین سویا در طول یک ماه میزان کلسترول بد خون افرادی که کلسترول خون شان بالا است را 10 تا 20 درصد کاهش می دهد. کلسترول بد خون می تواند به دیواره شریان ها آسیب بزند و احتمال ابتلاء به بیماری های قلبی را افزایش دهد. 


یائسگی 
وجود ترکیب آلی diadzein در سویا و محصولاتی که از آن مشتق می شوند از کاهش تراکم استخوانی زنانی که یائسه شده اند جلوگیری می کند. ترکیبات آلی مانع کاهش میزان کلسیم استخوان ها می شوند.


شکل دیگر
از دانه های سویا برای تهیه شیر، توفو، ماست، سس سویا و ... استفادده می شود. توفو نیاز بدن را به پروتئین و کلسیم تامین می کند. این ماده را با خیساندن دانه های سویا، اضافه کردن آب به پوره سویا، پختن و خنک کردن آن تهیه می کنند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.