دو اصل مهم که باید در برنامه غذایی روزانه رعایت کنیم

سلامانه :  «تعادل و تنوع به عنوان دو اصل مهم تغذیه برای سلامت و شادابی انسان، باید در برنامه غذایی روزانه خانواده ها رعایت شود، در حالی که متاسفانه جامعه ما بدون توجه به این اصل درست، گروه نان و غلات و همچنین چربی ها را بیشتر در رژیم غذایی روزانه خود اختصاص داده است».

 

دکتر ربابه شیخ الاسلام، متخصص تغذیه و متابولیسم در یادداشتی برای شفقنا زندگی، تنوع و تعادل را رمز تغذیه غذایی عنوان کرده و آورده است: تعادل و تنوع دو اصل مهم تغذیه برای سلامت و شادابی است اگر این دو اصل در برنامه غذایی روزانه فرد، خانواده و جامعه رعایت شود می توان با اطمینان گفت كه بار بیماریها كمتر، طول عمر، سلامت و توانمندی جامعه بیشتر می گردد.

 

تنوع یعنی بدون اینكه اضافه بخوریم از مواد مختلف غذایی كه در 4 گروه اصلی غذایی قرار دارند بهره ببریم.

 

سلول های بدن انسان متفاوت و نیاز های مختلفی دارند تنها با تنوع دادن به نوع مواد غذایی كه انتخاب می كنیم می توانیم این نیاز های متفاوت را پاسخگو باشیم. در واقع استفاده از انواع گیاهان،سبزیجات ،سیفی جات،دانه ها، میوه ها و غیره. با رنگ ها، مزه ها و عطرهای گوناگون این امكان را برای ما فراهم می کند تا ما انواع ویتامین ها املاح وسایر مواد مورد نیاز میلیونها سلول در حال رشد و تلاش بدن را تامین كنیم.

 

تعادل غذایی یعنی مصرف مقادیری از مواد غذایی كه ضمن تامین نیاز های بدن، موجب اضافه وزن نشود یعنی انرژی دریافتی به اندازه ای باشد كه به اصطلاح سوخته یا مصرف شود. بدین منظور همه ما باید بدانیم كه غذایی كه می خوریم حدودا چقدر كالری به بدن ما می رساند.

 

در واقع پروتین ها و مواد نشاسته ای و قندی در هر گرم 4 كیلو كالری به بدن می رسانند اما چربی ها و روغن ها(مرئی و نامرئی )در هر گرم 9 كیلو كالری یعنی دو برابر پروتئین ها و قند ها به بدن انرژی می رسانند.

 

منظور از چربی نامرئی غذاهایی هستند نظیر انواع مغز ها ،شیر،پنیر، همبرگر، انواع گوشت قرمز و غیره که كه چربی آنها دیده نمی شود.

 

باید توجه داشت استفاده روزانه از چهار گروه اصلی غذایی نظیر گروه نان و غلات، گروه میوه ها و سبزی ها، گروه شیر و لبنیات و گروه گوشت، حبوبات، مغزها و تخم مرغ می شود تنوع  غذایی مورد نیاز بدن را تامین کرد.

 

ارزش غذایی، مواد غذایی هر گروه، تقریبا یكسان است و می توان از یكی به جای دیگری استفاده كرد هر چقدر تعداد مواد غذایی كه در یك روز مصرف می كنیم بیشتر باشد تنوع را بهتر رعایت كرده ایم مثلا به جای اینكه معده مان را با خوردن یك بشقاب پلو و خورش پر كنیم پنج تا هفت قاشق پلو مصرف كنیم و بجای بقیه از مواد غذایی دیگر شامل انواع سبزیجات شامل كلم ،كاهو، هویج، گل كلم، نخود فرنگی، ذرت، گوجه فرنگی، خیار، چغندر پخته، كدو، انواع حبوبات پخته، ماست واسفناج، لبو و غیره مصرف كنیم.

 

با توجه به نقش تغذیه در سلامت، در اغلب كشورها با استفاده از راهنما های غذایی آموزش تغذیه، به صورت ساده به مردم داده می شود. هر كشوری راهنمای غذایی مخصوص به خوددارد كه با توجه به انواع غذا های در دسترس، وضعیت كشاورزی،  عادات و فرهنگ غذایی و الگوی بیماری ها و شاخصه های دیگر توسط خبرگان علم تغذیه، سلامت و با همكاری بخش كشاورزی و متولیان فرهنگ سازی تهیه می شود.

 

باید گفت؛ متاسفانه در جامعه ما این راهنما به شكل هرم است. گروه نان و غلات در پایین ترین قسمت هرم و بیشترین سهم را در رژیم غذایی روزانه به خود اختصاص می دهد. در بالای هرم، گروه متفرقه شامل قندهای ساده و چربی ها قرار دارد كه سهم بسیار كوچكی را اشغال می كند و به این معنی است كه افراد بزرگسال باید از این دسته مواد غذایی كمتر مصرف كنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.