دانشمندان هشدار دادند:

رانندگی در حالت خماری، خطرناک‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شد!

رانندگی در حالت خماری، خطرناک‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شد!

سلامانه :نتایج دو مطالعه تازه نشان می‌دهند، رانندگی کردن در حالت خماری، می‌تواند به اندازه راندن خودرو در حالت مستی خطرناک باشد.

 
به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، در مطالعه نخست، دانشمندان دانشگاه اوترخت هلند و دانشگاه لندن از افرادی که شب گذشته دست کم 10 لیوان نوشابه الکلی نوشیده بودند آزمون رانندگی در بزرگراه گرفتند. 


اگر چه میزان الکل خون شرکت کنندگان بالا نبود، اما میزان توجه آنها به خودروها و ترافیک جاده به شدت کاهش یافته بود.   


پژوهشگران پس از بررسی داده ها دریافتند، میزان هوشیاری افراد شرکت کننده در آزمون با افرادی که میزان الکل خون شان بالاست برابر است. 

 

در مطالعه دوم، متخصصان با توجه به تاثیر خماری بر عکس العمل های انسان، از شرکت کنندگانی که شب گذشته الکل نوشیده بودند خواستند در آزمون توقف خودرو در ترافیک شرکت کنند. نتایج این آزمون نشان داد، رانندگی کردن در حالت خماری واکنش رانندگان را به تاخیر می اندازد. 


دانشمندان معتقدند، خماری همراه با بی خوابی و کاهش میزان آب بدن ترکیبی خطرناک است که جان رانندگان و عابران را تهدید می کند. 

دکتر مارک کینگ، پژوهشگر ارشد مرکز تحقیقات حوادث و ایمنی جاده مالمو سوئد گفت:«بر خلاف میزان غلظت الکل خون، راهی برای اندازه گیری میزان خماری افراد نداریم. تنها کاری که می توان انجام داد، آموزش مردم و رانندگان است تا تحت تاثیر الکل و مواد مخدر رانندگی نکنند.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.