گفتگوی سلامانه با دکتر محمدرضا خدایی، روانپزشک:

مردان ساکن کلانشهرها بیشتر در معرض اختلالات جنسی هستند/ چرا مردان اختلالات روانی خود را پنهان می‌کنند؟

مردان ساکن کلانشهرها بیشتر در معرض اختلالات جنسی هستند/ چرا مردان اختلالات روانی خود را پنهان می‌کنند؟

سلامانه : استاد دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی با بیان اینکه مردان ساکن کلانشهرها بیشتر در معرض اختلالات جنسی، وسواس و اضطراب هستند، تاکید می‌کند که مردان اختلالات روانی خود را مدت بیشتری پنهان می‌کنند.


دکتر محمد رضا خدایی، روانپزشک، استاد دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، ضمن تعریفی از سلامت روان می‏گوید:« از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی تعریف سلامت روان عبارت است از: آرامش و آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی. یعنی فرد نه تنها نباید هیچ‏گونه بیماری داشته باشد، بلکه از خود و توانایی‏هایش احساس رضایتمندی کند.»


به گفته وی در جامعه کنونی و با صنعتی شدن و شهرنشین شدن انسان‏ها، ممکن است آسیب‏های روحی و روانی به زنان و مردان وارد شود. این دو جنس نیز از نظر ایفای نقش اجتماعی و بسیاری جهات دیگر تفاوت‏های بارزی دارند. علارغم همه این تفاوت‏ها، هر دو جنس به همه بیماری‏های روحی روانی شناخته شده چه ژنتیکی و چه محیطی مبتلا می‏شوند.


اما به عقیده این روانپزشک روند بیماری یا اختلال در هر کدام متفاوت است. چرا که مردان و زنان در مقابله با مشکلات روحی و روانی مکانیسم‏های گوناگونی از خود بروز می‏دهند.

 

دکتر خدایی با بیان این که مردان عادت به درون‏ریزی دارند و به راحتی از خود واکنش نشان نمی‏دهند، می‏گوید:« بنابراین اختلالات ایجاد شده را شاید مدت‏های طولانی در خود پنهان نگه دارند و این موضوع به جنس، هورمون و سطح انتظارات اجتماع از آنها برمی‏گردد. در حالی که زنان برون‏ریز بوده و به راحتی درباره دشواری‏های پیش‏آمده صحبت می‏کنند، جلوی هیجانات خود را نمی‏گیرند و در صورت بوجود آمدن اختلال روحی راحت‏تر آن را پذیرفته و زودتر از مردان هم اقدام به درمان می‏کنند.»


این روانپزشک با اشاره به این که در جوامع شرقی و تا حدودی غربی سطح انتظار از مردان بالاست، خاطرنشان می‏کند:« این مسئله در ایران هم صدق می‏کند. اصولا مردان به عنوان تکیه‏گاهی مستحکم هستند و باید همه مشکلات را حل کرده و زندگی را مدیریت و از دیگر اعضا خانواده حمایت کنند. در جامعه کنونی ما مردان بیشتر درگیر هستند و به تنهایی باید این بار را بر دوش کشند. اشکالات روانی از همین‏جا نشات می‏گیرد. به طوری که استرس و اضطراب افزایش یافته و به شکل خشم درونی و فرو‏ریخته در می‏آید و در آینده به شکل افسردگی و یا ناکامی بروز می‏کند.»


استاد دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی با توضیح این که این ناکامی و سرخوردگی معمولا از 40 یا 50 سالگی به بعد بروز می‏کند، ادامه می‏دهد: «علاوه بر افسردگی و ناکامی، عدم رضایت از زندگی منجر به خستگی مفرط، اختلالات خواب، پرخاشگری، سردرد، زود رنجی، کمبود انرژی و کاهش میل جنسی نیز در مردان دیده می‏شود. البته این واکنش‏ها در مناطق مختلف ایران و سایر جوامع یکسان نیستند. به طوری که اگر در ایران بخواهیم احساس رضایتمندی از زندگی را در مردان بررسی کنیم، قطعا در شهرهای بزرگ این احساس کمتر است. »


به عقیده این روانپزشک اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنیا، اختلالات شخصیتی از جمله شخصیت وابسته، وسواس، اضطراب بعد سانحه و اختلال جنسی در میان مردان در شهرهای بزرگ بیشتر بروز می‏کند.


وی با بیان این که علم جامعه‏شناسی و روانشناختی علم پیچیده‏ای است و شاید نتواند به راحتی و با سرعت مشکلات مردان و زنان جامعه را بررسی کرده و راه‏حل مناسبی ارائه دهد، اظهار می‏کند:«برای دادن ر‏اه‏حل مناسب، مدیریت سطح کلان کشور باید انواع عوامل اجتماعی، فرهنگی و فردی را شناسایی و درصدد اصلاح نقایص آن برآید. این کار یک روند منسجم و درازمدت است. علاوه بر این که مهارت‏های خودآگاهی، مهارت همدلی، حل مسائل، مقابله با استرس، مقابله با هیجانات، نیاز به آموزش از طرق گوناگون مانند رسانه‏های شنیداری، گفتاری و نوشتاری دارند. همچنین می‏توان این مهارت‏ها را در دانش‏آموزان هم ارتقاء داد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.