گفتگوی سلامانه با دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه

مصرف مکمل در سه ماهه اول دوران بارداری چه اهمیتی دارد؟

مصرف مکمل در سه ماهه اول دوران بارداری چه اهمیتی دارد؟

سلامانه، مرضیه نوروزی: همیشه تاکید متخصصان بر این بوده که خانم‌ها قبل از اقدام به بارداری با انجام یکسری آزمایشات از ذخایر بدنی خود مطمئن و سپس تصمیم به بارداری بگیرند. با این حال گاهی برخی از خانم‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند.

دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در خصوص علت تاکید به این توصیه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه گفت: «اگر ذخایر بدن از نظر املاح، ویتامین و اسیدهای آمینه کافی نباشد و خانمی با این شرایط اقدام به بارداری کند، سلامت خود و جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد.» 

وی در این‌باره توضیح داد: «اگر مادری دچار کمبود کلسیم باشد، در معرض پوکی استخوان است و اگر با این وضعیت بدون اینکه اصلاح مکملی صورت بگیرد، باردار شود، در این دوران کلسیم موردنیاز برای رشد جنین از کلسیم انباشته شده در استخوان‌های مادر برداشت خواهد شد که ممکن است حتی برای جنین کافی نباشد.»

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی همچنین با اشاره به اینکه کم‌خونی هم در خانم‌های ایرانی بسیار شایع است، گفت: «درصورتی که خانم مبتلا به کم‌خونی نیز باردار شود، این مشکل را به جنین انتقال خواهد داد. در این شرایط، به دلیل اینکه اکسیژن‌رسانی کافی به جنین صورت نمی‌گیرد و رشد کافی وجود ندارد، جنین دچار وضعیتی به نام RUGR (تاخیر رشد داخل رحمی) می‌شود. بنابراین تاکید می‌شود قبل از بارداری ذخایر املاح، ویتامین و اسیدهای آمینه در بدن بررسی شود و اگر کمبودی از نظر آهن، کلسیم، ویتامین D و E که بین زنان شایع است، وجود دارد با مصرف مکمل جبران شود.»

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه اگرچه کمبود ویتامین B در جامعه خیلی شایع نیست ولی در صورتی که خانمی صرفا گیاه‌خوار است باید از نظر کمبود ویتامین B12 بررسی شود چراکه وقتی فردی شروع به گیاهخواری می‌کند، ذخایر بدن از این ویتامین ظرف 3 تا 5 سال تخلیه می‌شود. در این صورت حتما باید ویتامین B12 تزریق شود تا اگر همچنان مادر باردار بخواهد به روند گیاهخواری ادامه بدهد با کمبود این ویتامین مواجه نشود. نکته حائز اهمیت این است که با بی‌توجهی به این مساله شایع‌ترین عارضه‌ای که با کمبود ویتامین B12 در دوران بارداری می‌تواند اتفاق بیفتد، بروز اختلالات خونی مثل کم‌خونی ماکروسیتیک و اختلالات عصبی به صورت بی‌قراری، ضعف، اختلالات شبه تشنجی در کودک خواهد بود.

فرح‌بخش مصرف اسیدفولیک سه ماه قبل از بارداری را ضروری دانست و گفت: «نکته حائز اهمیت دیگر مصرف اسیدفولیک است که خانم‌ها باید حتما سه ماه قبل از اقدام به بارداری شروع به مصرف آن کنند ولی متاسفانه گاها شاهد هستیم خانم‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند درحالی که ماه‌های اول بارداری مهم‌ترین ماه‌ها برای تشکیل اندام‌های جنین است و کمبود برخی املاح و ویتامین‌ها از جمله اسید فولیک می‌تواند باعث ایجاد عوارض غیرقابل جبرانی شود. کمبود اسیدفولیک باعث اختلال در بسته شدن لوله عصبی در جنین می‌شود که باعث آنانسفالی می‌شود که به دنبال آن مغز کودک تشکیل نمی‌شود  یا منجر به آنسفالوسل خواهد شد که در آن بافت مغز از شکاف‌های جمجمه بیرون می‌زند. البته نباید این مساله را فراموش کرد که مازاد همین مکمل‌ها از جمله اسیدفولیک هم مشکل‌آفرین خواهد بود بنابر این مصرف هر نوع مکملی باید با تجویز متخصص و ترجیحا بر مبنای نتایج آزمایشگاهی باشد.» 


این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در نهایت در پاسخ به این سوال که چرا مصرف انواع مکمل‌های غذایی در سه ماهه دوم به مادران باردار توصیه می‌شود، توضیح داد: «در سه ماهه دوم بارداری به دلیل اینکه رشد جنین زیاد است و ممکن است مادر نتواند ویتامین و املاح موردنیاز برای رشد جنین را تامین کند، مصرف مکمل‌های مولتی‌ویتامین مخصوص بارداری به نام پریناتال از سوی پزشک تجویز می‌شود تا جنین به خوبی تکامل یابد.»

ارسال برای یک دوست
۲ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.