افزایش خطرات بارداری پس از سن ۳۰ سالگی

سلامانه :در حالی که بسیاری از مردم تصور می کنند ، 35 سالگی محدوده ای خطرناک برای بارداری است ، اما مطالعه اخیر دانشمندان سوئدی - نروژی نشان می دهد خطر تولد نوزاد نارس از 30 سالگی افزایش می یابد.

 

احتمال تولد نوزاد نارس در زنانی که بارداری نخست خود را به بعد از 30 سالگی موکول می کنند ، نسبت به زنانی که بین 25 تا 29 سالگی نخستین بارداری را تجربه می کنند ، بیشتر است.


به نوشته پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته ، این نتیجه تحقیق پروفسور یولا والدنستروم و گروهی از محققان دانشگاههای برژن (نروژ) و استکهلم (سوئد) است که بر روی یک میلیون زن باردار در این دو کشور انجام داده اند.


این محققان برای نخستین بار بارداری های زنان 30 ساله را با بارداری های زنان بین 25 تا 29 ساله مقایسه کردند. نتایج این مطالعه نشان داد در زنان بالای 30 سال ، احتمال تولد نوزاد نارس بین هفته 22 و 31 بارداری یا زایمان یک نوزاد مرده ، پنج برابر بیشتر از زنانی است که بین 25 تا 29 سالگی باردار می شوند.


براساس این تحقیق ، که در نشریه « زنان و زایمان » منتشر شد ، از طرف دیگر ، خطر سقط جنین یا زایمان نوزاد مرده در زنان 30 ساله ای که دارای اضافه وزن هستند یا سیگار می کشند ، به اندازه زنانی است که بین 35 تا 39 سالگی باردار می شوند.


این نخستین بار است که مادران در رده سنی 30 سالگی ، « در معرض خطر » تلقی می شوند ، در حالی که پیشتر پزشکان به ویژه به بیمارانشان در مورد تولد نخستین فرزند پس از 35 سالگی ، هشدار می دادند.


از لحاظ بیولوژیکی ، سن ایده آل برای تولد نخستین فرزند بین 20 تا 29 سالگی است و علت آن نیز اثر فیزیولوژیکی روند پیری در رحم و جفت است. 


پروفسور والدنستروم گفت : سن مادر در هنگام نخستین بارداری آنقدر اهمیت دارد که زنان نباید در بارداری نخست خود تعلل کنند.


براساس آخرین آمار موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه ، به طور متوسط سن نخستین بارداری در این کشور ، 28 سالگی است که نسبت به اواخر سال های 1960 ، چهار سال افزایش یافته است. هر چه تحصیلات دانشگاهی زنان بالاتر باشد ، تولد نخستین فرزند به تعویق می افتد. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.