سلامانه در گفتگو با دکتر حمید اکبری، داروساز بررسی می‌کند:

داروهای ضدافسردگی و خطر افزایش خطر خودکشی

داروهای ضدافسردگی و خطر افزایش خطر خودکشی

سلامانه : دانشیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که داروهای ضدافسردگی، همانطور که از نامش پیداست برای بیمارانی تجویز می‏شود که از افسردگی خفیف یا مفرط رنج می‏برند، می‏گوید:«این داروها، نام‏های مختلفی داشته و پزشک با توجه به شرایط بیمار، آنها را تجویز می‏کند. اما مصرف بالا و بی‏رویه در وهله اول، تمایل بیمار را به خودکشی بیشتر می‏کند. بنابراین مصرف این داروها باید حساب شده باشد. به خصوص اطرافیان چنین بیمارانی همیشه باید هوشیار بوده و از فرد افسرده مراقبت به عمل آورند.»


دکتر حمید اکبری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار می‌کند:« البته فرد افسرده خود تمایل به خودکشی دارد، پس این دو عامل کلیدی روی هم، موجب افزایش آمار  98 درصدی خودکشی، در اثر مسمومیت دارویی آن هم با داروهای ضدافسردگی می شود. این در حالی است که میزان خودکشی در اثر مسمومیت با داروهای قلبی 44 درصد گزارش شده است.»


این داروساز با اشاره به این که در سال 2005 میلادی تحقیقی بین ساکنین 11 الی 18 ساله بریتیش کلمبیا به عمل آمد، توضیح می‏دهد:«در این تحقیق دیده شد 70 درصد خودکشی، متعلق به مصرف کنندگان داروهای ضدافسردگی بود و البته موفق‏ترین خودکشی‏ها هم به شمار می‏رفت.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.