۳۰میلیون موش زیرپای تهران!

سلامانه :تهران، پایتخت مشكلات است. شاید خیلی‌ها تهران را به آلودگی هوا و ترافیك شناخته باشند، اما تهران مشخصات دیگری هم دارد. مردم پایتخت با 30میلیون موش و ده‌ها هزار كلاغ هر روز زندگی می‌كنند. در این خصوص اقدمات شهرداری تهران هیچ كمكی به كنترل جمعیت این دو مزاحم نكرده است و هر روز جمعیت آنها بیشتر و موش‌ها چاق‌تر می‌شوند. عدم رفتار مناسب شهروندی از سوی مردم و ریختن زباله‌ها به جوی‌ها و خیابان‌ها باعث رشد تعداد كلاغ‌ها و موش‌ها شده است. به گفته شهردار سابق منطقه یك تهران كه منطقه اشرافی هست، حدود یك‌سوم زباله‌های این ناحیه از داخل جوی‌ها جمع‌آوری می‌شود. از طرف دیگر كلاغ‌ها هم زباله‌خوار هستند و البته غذای مورد علاقه‌شان موش است. مردم برای موش‌ها غذا تولید می‌كنند و كلاغ‌ها موش‌ها را می‌خورند. چرخه خطرناكی كه در تهران به وجود آمده است و مسوولان خبری از آن ندارند.

 

به گزارش اعتماد، مرتضی مغازه‌یی، در خیابان ولیعصر دارد. او دراین مورد گفت: «گاهی اوقات كه بیكار می‌شویم و در پیاده‌رو ایستادیم، این موش‌ها را می‌بینیم كه به دنبال غذا روی زمین می‌آیند و به سرعت به جای خود برمی‌گردند. تعدادشان زیاد شده است. قبلا این همه نبود و حتی به این بزرگی هم نبودند.» این نظر خیلی از مردم خیابان ولیعصر است. علاوه بر موش‌ها، كلاغ‌های تهران هم به خاطر كاشت بیش از اندازه درختان كاج زیاد شده‌اند. كلاغ موجود زباله‌خواری است كه می‌تواند همانند موش از هر چیزی تغذیه كند. زیاد شدن تعداد كلاغ‌ها با توجه به آلودگی هوای تهران كه اجازه زندگی به پرنده دیگری را نمی‌دهد نگران‌كننده است. این در حالی است كه چند سال پیش حتی كلاغ‌ها هم از دست آلودگی تهران دست به مهاجرت زدند اما حالا به تازگی با راه‌اندازی دریاچه‌های شهری و كاشتن درخت تعداد آنها زیاد شده است.

 

اقدامات شهرداری چه بوده است؟

اسماعیل كهرم، مشاور رییس سازمان محیط زیست جمعیت موش‌ها را حدود 30 میلیون قطعه می‌داند و درباره آنها به «اعتماد» گفت: «اكثر پزشكان معتقدند موش‌ها 27نوع بیماری دارند كه برای مردم و محیط زیست می‌توانند بسیار خطرناك باشند. در سرشماری كه نزدیك به سه سال پیش توسط شهرداری تهران انجام شد تعداد آنها را سه برابر مردم تهران تخمین زده بودند. یعنی امروز حدود 30 میلیون موش در زیر خیابان‌های تهران زندگی می‌كنند. موش‌ها در هر جایی كه حركت می‌كنند از خود اثری به جای می‌گذارند كه موش دیگری اگر از آن ناحیه رد شود، متوجه حضور همنوع خودش می‌شود. این از مخرب‌ترین نوع حیوانات برای شهر است.

 

رضا، فروشنده‌یی در خیابان انقلاب است، او درباره موش‌ها گفت: نخستین باری كه این موش‌ها را دیدم به چند سال قبل برمی‌گردد، خیلی اندازه معقولی داشتند و زیاد هم نبودند. اما چند روز پیش كه یكی از آنها را دیدم، ترسیدم، موش بسیار بزرگی بود كه مدت زیادی در پیاده‌رو می‌چرخید. به نظرم باید هر چه سریع‌تر برای كنترل جمعیت آنها اقدام شود.امیرحسن جعفری، قائم‌مقام ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت‌وگو با «اعتماد» درباره موش‌های تهران گفت: «شهرداری تهران اقدامات مشخصی كه در دنیا برای كنترل موش‌ها وجود دارد را انجام می‌دهد. شهرداری به سه روش مبارزه فیزیكی، شیمیایی و مكانیكی موش‌ها را نابود می‌كند. در مبارزه شیمیایی از سم‌هایی استفاده می‌كنیم كه موش بعد از چند روز می‌میرد، زیرا اگر موش‌ها متوجه شوند كه غذایی آنها را به سرعت از بین می‌برد از آن استفاده نمی‌كنند. به همین خاطر ما برای این مساله از سم‌های تاخیری استفاده می‌كنیم. آنها زیرزمین بعد از چند روز دفن می‌شوند كه هیچ‌گونه آلاینده و خطری برای محیط زیست ندارد. در روش فیزیكی شهرداری عده‌یی را مسوول گشت‌زنی كرده است تا با سیمان حفره‌ها و شكستگی‌ها را درست كنند و به نوعی زیستگاه موش را از بین ببرند. در روش مكانیكی هم از تله و تفنگ بادی استفاده می‌كنیم كه برای تفنگ بادی نیروی انتظامی با مردم همكاری می‌كند.»

 

موش‌ها و زباله‌ها غذای مورد علاقه كلاغ‌ها

كهرم درباره حضور كلاغ‌ها در شهر گفت: «برای كنترل جمعیت كلاغ‌ها باید كمتر زباله تولید كنیم. هر چقدر زباله بیشتر باشد این پرنده هم بیشتر است. البته كلاغ به اندازه موش‌ برای محیط زیست آسیب به حساب نمی‌آید، اما ممكن است در بعضی نقاط به دنبال فرزند خود بگردد كه باعث آسیب به انسان‌ها می‌شود. آسیب كلاغ‌ها بیشتر به این خاطر است كه از هر چیزی تغذیه می‌كند. البته این را باید گفت كه به خاطر هوای تهران پرنده‌های دیگر كمتر می‌توانند زندگی كنند.»كارشناسان جانورشناس معتقدند كه اگر پای یكی از كلاغ‌ها در اثر تصادفی بشكند یا آسیب ببیند، كلاغ‌های دیگر به محض اینكه صدایش را شنیدند، به طرفش می‌آیند، زخمش را تسكین داده و به او كمك می‌كنند تا پرواز كند. اگر كسی برای خارج كردن جوجه‌ها به لانه كلاغ‌ها نزدیك شود، پدر و مادر آنها با فریاد، كلاغان دیگر را به كمك می‌طلبند و البته كلاغ‌ها برای شكار موش‌ها از هر تله‌یی استفاده می‌كنند زیرا موجود مورد علاقه‌شان است.

 

مبارزه شیمیایی با موش‌ها

مبارزه شیمیایی مكمل سایر شیوه‌های مبارزه با موش همواره مد نظر برنامه‌ریزان و سیاستگذاران امر مبارزه بوده است اما آنچه تاكنون این شیوه مبارزه را از مسیر اصلی و جایگاه واقعی خود دور كرده تاكید بیش از اندازه روی این شیوه مبارزه و به فراموشی سپردن دیگر شیوه‌ها است. سموم موش‌كش در شهر تهران از نوع ضد انعقادی نسل جدید با ماده موثر برودیفاكوم به دلایلی توصیه می‌شود. برودیفاكوم نسبت به سایر سموم ضد انعقادی نیمه‌عمر طولانی‌تری در بدن موش دارد، برودیفاكوم برای موش‌ها سم قوی به شمار رفته به طوری كه نتیجه مصرف یك وعده از آ‎ن سم منجر به مرگ جونده خواهد شد. برودیفاكوم در محیط مقاوم بوده به طوری كه در معرض تابش مستقیم خورشید تا 30 روز بدون تغییر باقی می‌ماند. برودیفاكوم نسبت به سایر سموم خطر كمتری برای انسان دارد.

 

سم كلرات از نسل دوم تركیبات كشنده جوندگان بوده و موثر در مواردی است كه مقاومت به مشتقات وارفارین و كلرو فاسینون مشاهده می‌شود، حاوی بایتركس ماده ناسازگار با ذائقه انسان است.

 

سم فاكورات؛ این سم ساخت كشور ایتالیا بوده و دارای رتبه‌بندی درجه یك از سازمان بهداشت جهانی است (جهت مبارزه با موش). ماده اصلی سم موش‌كش فاكورات ماده ضد انعقاد برودیفاكوم بوده كه علیه جوندگان مقاوم به سایر ضد انعقادها كاملا موثر است. در تركیب حبه‌های موش كش فاكورات ماده موثر برودیفاكوم 005/0 گرم و ماده جذب‌كننده در آن تا 100 گرم موجود است. جعفری، قائم‌مقام ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه صحبت‌هایش درباره نژاد این موش‌ها و مقدار وزن آنها گفت: «مردم به اشتباه به این موجودات موش می‌گویند اینها رت هستند و نژاد آنها این‌گونه درشت هیكل است. وزن آنها بیشتر از 600 -500 گرم نیست. قرار است به زودی با تشكیل گروهی مطالعاتی تعداد دقیق موش‌های تهران تخمین زده شود تا اقدامات مناسب و مطمئنی را انجام دهیم.»

 

راه‌حل نهایی چیست؟

اما كهرم، مشاور رییس سازمان محیط زیست درباره علت بزرگ شدن موش‌ها می‌گوید: «موش‌ها از تنها چیزی كه می‌ترسند، آنفلوآنزاست كه احتمال دارد بچه‌های آنها به آن مبتلا شوند. به همین خاطر سعی می‌كنند كه با افزایش وزن خود، حرارت بیشتری در بدن‌شان بماند كه سرما نخورند. زمانی كه آقای بافنده شهردار منطقه یك تهران بود اعلام كرد كه یك سوم زباله‌های این منطقه را از داخل جوی‌ها جمع‌آوری می‌كنند. اگر كمی دقت كنیم متوجه می‌شویم كه منطقه یك تهران اشرافی‌ترین منطقه تهران است. رفتار شهروندی و شهری مردم خود ما با ریختن زباله‌ها به داخل معابر باعث افزایش این موجودات می‌شود. ما برای آنها غذا می‌ریزیم و آنها هم رشد می‌كنند و تكثیر می‌شوند. موش‌های تهران به خاطر اینكه از سرمای تهران در امان بمانند دچار یك جهش ژنتیكی شده‌اند. شهرداری هیچ موفقیتی نداشته است، باید رفتار شهروندان را درست كرد تا بتوانیم جمعیت موش‌ها را كنترل كنیم. این را باید بدانیم كه هیچ‌وقت از دست موش‌ها در امان نخواهیم ماند. وقتی در افغانستان تله موش چهار هزار ساله پیدا می‌شود، باید به دنبال روش‌های جدیدی برای كنترل آنها باشیم.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.