دارویی ساده برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر

سلامانه :مصرف روزانهٔ آسپرین ابتلا به لختگی خون و سکتهٔ مغزی را تا ۲۳ درصد کاهش می‌دهد اما مصرف آن باید تحت نظر پزشک باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پزشکان معتقدند مصرف آسپرین نه تنها خطر بروز سکته قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد بلکه در پیشگیری از سرطان و زوال عقل نیز موثر است. 

در این بررسی ۱۵ هزار داوطلب بالای ۷۰ سال با هدف بررسی تاثیر مصرف آسپرین در پیشگیری از برخی بیماری‌ها در افراد مسن، تحت آزمایش قرار گرفتند. «مارک نلسون» از موسسه تحقیقاتی «هومارت منزیس» در استرالیا گفت: آسپرین از جمله داروهایی است که بدون نسخه مصرف می‌شود، بنابراین در صورت موثر بودن می‌توان این دارو را به راحتی و با قیمت پایین تهیه و مصرف کرد. 

امروزه میلیون‌ها نفری که از آسپرین برای پیشگیری از بیماری قلبی یا سکته مغزی استفاده می‌کنند از دیگر اثرات مثبت آن در رقیق ساختن خون و جلوگیری از لختگی خون نیز بهره‌مند می‌شوند. این دارو خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را حداقل تا ۲۳ درصد کاهش می‌دهد. 

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد، افرادی که به طور مرتب از این دارو استفاده می‌کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند که شایع‌ترین نوع زوال عقل است. پزشکان معتقدند تاثیر حفاظتی این دارو روی مغز ممکن است به دلیل خاصیت ضدلختگی آن باشد که به بهبود جریان خون در مغز کمک می‌کند. 

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد آسپرین ممکن است در پیشگیری از سرطان‌ها از جمله سرطان دستگاه گوارش نیز موثر باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.