مقابل مانیتور هم ضدآفتاب لازم دارید

سلامانه :چروك شدن پوست 2 علت اصلی و چند علت فرعی دارد؛ مهم‌ترین علت اصلی این اتفاق افزایش سن است. با افزایش سن، كلاژن و الاستین موجود در لایه درم به دلیل طبیعتی كه دارند به تدریج كاهش پیدا می‌كنند و پوست از حالت طبیعی و شاد خود خارج می‌شود...

زندگی مثبت نوشت:

با از بین رفتن كلاژن، حجم پوست از زیر كم می‌شود و درنتیجه در سطح چروك می‌خورد. به همین دلیل متخصصان پوست برای رفع این مشكل از تزریق ژل استفاده می‌كنند. ژل، جایگزین كلاژن از بین رفته می‌شود تا فرم اولیه را به پوست برگرداند و چروك‌ها را از بین ببرد اما چون ژل‌ها ساختگی و صنعتی هستند پایداری زیادی ندارند و تزریق آنها باید بعد از یك سال تکرار شود.

 

الاستین نیز با گذشت زمان و به‌خصوص در اثر تاثیر نیروی جاذبه زمین به تدریج حالت کشسانی خود را از دست می‏دهد. حتما دقت كرده‌اید كه وقتی راه می‌روید پوست صورتتان حالت افتاده و وقتی دراز می‌كشید حالت صاف‌تری دارد و چروك‌هایش كمتر به نظر می‌رسد زیرا وقتی ایستاده‌ یا نشسته‌اید نیروی جاذبه زمین پوستتان را به سمت پایین می‌كشد. حال در نظر بگیرید در اثر افزایش سن، كلاژن پوست كاهش یافته و الاستیسیته یا خاصیت كشسانی آن به هم خورده است. در چنین شرایطی نیروی جاذبه زمین پوست شل‌شده را با قدرت بیشتری به سمت پایین می‌كشد و درنتیجه فرد غبغب می‌آورد یا پوست كنار صورتش آویزان می‌شود بنابراین كاهش كلاژن و الاستیسیته پوست همراه نیروی جاذبه زمین دو عامل موثری هستند كه باعث پیری و افتادگی پوست می‌شوند. كنار اینها عوامل دیگری نیز می‌توانند روند پیری پوست را تشدید كنند که در ادامه به آنها پرداخته?ایم.

 

نور خورشید و آسیب به پوست?های روشن: نور خورشید به‌خصوص نور UVB در برخورد با پوست باعث افزایش شكنندگی كلاژن‌ها می‌شود. به همین دلیل هم تاكید همیشگی متخصصان پوست استفاده مناسب از كرم‌های ضدآفتاب است. جالب است بدانید افرادی كه پوست تیره‌ای دارند در مقابل نور خورشید مقاوم‌تر هستند و چروك دیرتر در پوست آنها ظاهر می‌شود.

 

زندگی در مناطق صنعتی و ورود آلودگی به پوست: تماس مداوم با مواد شیمیایی و آلاینده‌ها باعث ورود آنها به داخل پوست می‌شود و فعل و انفعالاتی در آن ایجاد می‌كنند. درنتیجه باعث شكسته شدن بیشتر كلاژن‌ها و الاستین و تسریع پیرپوستی می‌شوند.

 

لوازم آرایش و ترکیبات شیمیایی: برای آنكه مواد آرایشی ماندگاری بیشتری روی پوست داشته باشند یا جذابیت بیشتری ایجاد كنند و بوی مطبوعی داشته باشند، حاوی تركیب‌های شیمیایی فراوانی هستند كه اثر آنها تقریبا مشابه اثر آلاینده‌ها و مواد شیمیایی است و باعث پیرپوستی می‌شوند.

 

استرس و بندآمدن جریان خون: حتما دیده‌اید وقتی فردی عصبانی یا مضطرب می‌شود رنگ چهره‌اش تغییر می‌كند و عمدتا زرد می‌شود. زردشدن پوست در این شرایط به این علت است كه تمام عروق پوست جمع شده‌اند و جریان خونی وارد پوست نمی‌شود. درنتیجه پوستی كه اجزای آن در هر لحظه نیاز مبرم به تغذیه دارند از آن محروم و دچار گرسنگی موقت می‌شوند. این حالت هر چند كوتاه‌مدت روی پوست تاثیر می‌گذارد. حال تصور كنید استرس و اضطراب طولانی‌مدت با پوست چه می‏کند. به همین دلیل افراد همیشه مضطرب دچار چین و چروك‌های بیشتری می‌شوند و پیری زودرس می‌گیرند.

 

بی‌خوابی و پیرپوستی: افرادی كه خواب خوبی ندارند بیشتر دچار تنش و اضطراب می‌شوند كه روی پوستشان تاثیر می‌گذارد و در طولانی‌مدت آن را دچار پیرپوستی می‌كند.

 

عدم مراقبت‌ و خشکی پوست: مصرف نابجا از كرم‌های مختلف و مواد آرایشی زیاد، صابون‌ها و شامپوهای نامناسب برای پوست و... می‌توانند به پوست آسیب رسانند و باعث پیرپوستی شوند. به همین دلیل فردی كه پوست چربی دارد باید از صابون و شامپوهای مخصوص پوست و موی چرب استفاده كند یا افرادی كه پوست خشكی دارند باید از شوینده‌های مناسب پوستشان استفاده كنند تا آن را خشك‌تر از پیش نكند بنابراین توصیه بر این است كه از محصولاتی استفاده كنید كه با پوست شما منطبق است.

مصرف مشروبات الكلی و استعمال دخانیات و نرسیدن موادغذایی به پوست: این مواد به راحتی از راه خون جذب پوست می‌شوند و میزان گردش خون پوست را بسیار كاهش می‌دهند. نرسیدن موادغذایی كافی به سلول‌های پوستی باعث تخریب آنها و درنتیجه پیرپوستی می‌شود.

 

نورهای متفرقه و از بین رفتن کلاژن?ها: نشستن طولانی‌مدت جلوی مانیتور یا تلویزیون كه نور زیادی از خودشان متصاعد می‌كنند و همچنین وجود نورهای فلورسنت در منازل مانند نور خورشید عمل می‌كند و تاثیرات مخربی در پوست ایجاد خواهد كرد. گفته می‌شود وجود 4 تا 5 نور مهتابی مانند نور خورشید عمل می‌كند و به راحتی می‌تواند كلاژن پوست را از بین ببرد. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام استفاده طولانی‌مدت از مانیتور، تلویزیون یا نورهای مهتابی حتما ضدآفتاب به پوستتان بزنید.

 

داروها و کاهش آب پوست: داروهایی كه آب پوست را از کاهش می‏دهند یا در پوست لك ایجاد می‌كنند یا داروهایی كه در تركیب با نور خورشید می‌توانند عوارض اگزمایی مانند خارش و سوزش در پوست به وجود آورند نیز باعث پیرپوستی می‌شوند. این داروها می‌تواند شامل مكمل‌های غذایی یا داروهای درمانی باشد مانند داروی ضدمالاریا كه باعث لك می‌شود یا داروی فنوتیازین كه در مواجهه با نور خورشید راش‌های پوستی ایجاد می‌كند.

 

بیماری‌های پوستی و ایجاد چین و چروک: ابتلا به بیماری‌های پوستی به‌خصوص بیماری‌های مزمن پوستی نیز می‌تواند باعث ایجاد چین و چروك‌های پوستی و پیری زودرس شود. بسیاری از این بیماری‌ها مانند لوپوس پوستی، مورفه، روماتیسم پوستی، بیماری‌های پوستی خودایمن، بیماری‌های ویروسی و... باعث آتروفی و نازك شدن پوست می‌شوند و در آن چین و چروک ایجاد می‌‌کنند. 

 

ژنتیک و چین?خوردن بعد از 40 سالگی: به جز عواملی که ذکر شد ژنتیك فرد نیز در بروز چین و چروک پوست بسیار مهم است. ممكن است فردی در سن 30 تا 40 سالگی چین و چروك‌های ریز زیادی در پوست داشته باشد و فرد دیگری در 60 سالگی چروك چندانی نداشته باشد. به همین دلیل دنیا در حال پیشرفت به سمت ژن‌درمانی است تا بتواند بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‏های پوستی و چین و چروک را محدود كند.

پوست انسان از 3 لایه بسیار نازک اپیدرم، درم و هیپودرم تشکیل شده است. اپیدرم سطحی‏ترین لایه پوست است و محصولات آرایشی و بهداشتی مانند کرم‏های لایه‏بردار، مرطوب‏کننده، ضدآفتاب و... بر آن تاثیر می‏گذارند. معمولا آب زیادی در اپیدرم وجود دارد که باعث شادابی و نشاط آن می‏شود بنابراین اگر آب موجود در این لایه کاهش پیدا کند پوست خشک می‌شود و چروک می‏خورد. لایه زیرین درم نام دارد. این لایه ضخیم‏تر از اپیدرم است و علاوه بر اینکه حاوی مویرگ‏های خونی و لنفی، رشته‏های عصبی، فولیکول‏های مو، غده‏های چربی و عرق است کلاژن و فیبرهای پروتئینی الاستینی را نیز در خود جای داده است. به همین دلیل این لایه باعث استحکام و ارتجاع پوست می‏شود زیرا الاستین خاصیت الاستیسیته یا كشسانی به پوست می‌دهد و كلاژن وظیفه نگه‌دارندگی و سفت‌كنندگی پوست را برعهده دارد و به آن قوام می‌دهد.

هیپودرم آخرین لایه پوست است كه به دلیل داشتن سلول‏های چربی زیاد، خاصیت ارتجاعی بالایی دارد.

مبارزه ضد آفتاب با چروک

استفاده از ضدآفتاب و مرطوب‌كننده دو داروی موثر در پیشگیری از بروز چروك هستند. مصرف سایر فراورده‌ها و كرم‌های ضدچروك در اولویت ‌بعدی پیشگیری و درمان قراردارند. هر چقدر بتوانید پوستتان را مرطوب و نرم نگه دارید و آن را مقابل اشعه UVB حفظ كنید چروك‌ها دیرتر سراغتان می‌آیند. كرم‌های ضدچروك آثار جانبی دارند و متخصصان پوست تاكید زیادی برای مصرف آنها نداریم.

 

درمان چروك به نوع آن بستگی دارد

دو نوع چروك در پوست بروز می‌كند؛ چروك‌های ریز سطحی كه همیشه وجود دارند و هنگام استراحت پوست به خوبی دیده می‌شوند و چروك‌های عضلانی كه با حركت عضلات صورت ایجاد می‌شوند مانند خط اخم، خط خنده و خط پیشانی. درمان این دو نوع چروك با هم متفاوت است. 

چروك‌های سطحی معمولا با مصرف كرم‌های ضدآفتاب، مرطوب‌كننده، كرم‌های ضدچروك یا كرم‌های لایه‌بردار و انجام پیلینگ برطرف می‌شوند ولی چروك‌های عمیق و عضلانی به تزریق بوتاكس نیاز دارند و هرگز با كرم‌های معمولی از بین نمی‌روند. بوتاكس عضله را فلج می‌كند تا حركت نداشته باشد درنتیجه چروكی هم ایجاد نمی‌شود. یكی دیگر از روش‌های درمان چروك‏های عضلانی، لیزر عمقی پرتوان است كه پوست را از عمق تحریك می‌كند و باعث ساخته شدن كلاژن می‌شود. وقتی كلاژن افزایش پیدا می‌كند حجم زیر پوست بیشتر و چروك‌های سطحی كمتر می‌شوند اما لیزر سطحی‌تری هم وجود دارد كه در آن لایه رویی پوست را برمی‌دارند و پوست جدید جوان‌تر است. علاوه بر این برای درمان چروك‌های عمیق می‌توان از ژل یا جراحی پلاستیك نیز كمك گرفت كه در درجه اول به درمان چروك‌های عمقی و بعد به چروك‌های سطحی كمك می‌كند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.