روی دیگر سکه فصل سرما در مدارس

سلامانه :رییس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش جامعه ایمن کشور با اشاره به کاهش دمای هوا در اغلب نقاط کشور و استفاده از لوازم گرمایشی، توصیه‌ها و هشدارهایی را به شهروندان و بویژه دانش‌آموزان و مسئولان آموزش و پرورش ارائه کرد.

جواد نوفرستی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به دلیل وجود لوازم گرمایشی در روزهای سرد کمتر بابت مواردی نظیر سرماخوردگی و ... نگرانی وجود دارد، گفت: متاسفانه در کنار این آسودگی خاطر نسبی که ایجاد شد، تهدید دیگری وجود دارد که بسیاری از مردم در معرضش قرار دارند و آن حادثه‌های «آتش‌سوزی» و «گازگرفتگی» است.

وی با اشاره به حریق‌هایی که درپی استفاده نادرست از لوازم گرمایشی ایجاد می‌شود، گفت: آتش‌سوزی همان چیزی بود که در شین‌آباد و یا چند سال قبل در سفیلان و درودزن اتفاق افتاد و باعث شد مسئولان به فکر چاره بیافتند اما در همین حال که به فکر چاره اساسی برای حادثه آتش‌سوزی هستند، نباید فراموش و غفلت شود که حادثه دیگری به نام «گازگرفتگی» هنوز در کشور ما جولان می‌دهد و سالانه جان صدها تن از شهروندان را می‌گیرد که گاه دانش‌آموزان نیز در معرض آن قرار می‌گیرند.

رییس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش جامعه ایمن کشور با اشاره به مسمومیت 36 دانش‌آموز توسط منوکسیدکربن در شهر «مریوان» که مصادف مصادف با سالگرد حادثه شین‌آباد بود گفت: همچنین نجات 27 دانش‌آموز تهرانی از خطر گازگرفتگی حادثه مشابه دیگری است که تنها در ماه جاری رخ داده که این موضوع چراغ خطر دیگری است که مدیران ارشد آموزش و پرورش باید به آن توجه داشته باشند تا مبادا دانش‌آموزان دچار حادثه‌ای از نوع دیگری شوند و این بار، "گازگرفتگی" فاجعه‌ای نظیر شین آباد و درودزن بیافریند.

نوفرستی با بیان اینکه برابر متن منتشرشده در خبرها، وزارت آموزش و پرورش درصدد تغییر سیستم گرمایشی مدارس است گفت: اما اگر این تغییر صرفا به منزله از بین بردن حادثه آتش‌سوزی باشد و در پی از بین بردن خطر گازگرفتگی توسط سیستم‌های گرمایشی غیرایمن نباشد یقینا پاسخ کاملی از این اقدام نخواهد گرفت و همچنان قاتل خاموش در کمین فرزندانمان خواهد بود.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم هزینه‌ها را درست و بجا صرف کنیم باید چاره اساسی بیندیشیم و همزمان با آن خطرات آتش‌سوزی و گازگرفتگی را ازبین ببریم، اظهارکرد: خوشبختانه اکنون در کشور ما وسایل گرمایشی ایمن وجود دارد که اگر از آنها استفاده شود یقینا می‌توان به سلامت فرزندان‌مان در مدارس و محیط های آموزشی اطمینان داشت همانطور که وجود وسایل گرمایشی ایمن در مدارس یکی از خواسته‌های اصلی مردم و چشمان نگران پدران و مادران از مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش است.

به گفته رییس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش جامعه ایمن کشور نکته دیگری که در ایمنی دانش‌آموزان باید مدنظر قرار گرفته و اصلاح شود این است که گویا طبق بخشنامه آموزش و پرورش، مدارس موظفند از 15 آذرماه، سیستم گرمایشی خود را را روشن کنند؛ در حالی که ممکن است سرما پیش از این تاریخ از راه برسد و مدیران مدرسه به دلیل عدم آمادگی و عدم سرویس وسایل گرمایشی مدارس، ناچار شوند از لوازم گرمایشی غیراستاندارد یا از همین وسایل اما بدون سرویس کاری و رعایت موارد ایمنی استفاده کنند که این امر به دلیل عدم توجه به نکات ایمنی و عدم سرویس به موقع و عدم چک کردن دودکش و...، خطرات مضاعفی را ایجاد می‌کند.

نوفرستی اضافه کرد: بنابراین مناسب است اولا در ابتدای آبان‌ماه، سیستم‌های گرمایشی مدارس بازبینی شوند و برای استفاده آماده شوند و ثانیا بجای صدور بخشنامه براساس روز و ماه ، میزان درجه هوا مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش قرار گیرد باشد و بر اساس درجه هوا، سیستم‌های گرمایشی مدارس مورد استفاده قرار بگیرند تا چنین مشکلاتی رخ ندهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.