هشدار دکتر حمید اکبری، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با سلامانه:

خطرات آسپرین، از مسمومیت تا مقاومت به دارو

خطرات آسپرین، از مسمومیت تا مقاومت به دارو

سلامانه :دانشیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که هر کس در طول زندگی حداقل چندین بار داروی آسپیرین را مصرف کرده است، می‏گوید:«این دارو به راحتی و بدون نسخه، در دسترس همگان قرار می‏گیرد. آسپیرین یا همان آ-اس-آ  اغلب به عنوان مسکن، تب‏بر، ضدالتهاب و برای سردردها یا دردهای میگرنی استفاده می‏شود.»

 

دکتر حمید اکبری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، تصریح می‌کند:«یکی از عللی که باعث شده آسپیرین به عنوان یک داروی پرمصرف و مفید شناخته شود، خاصیت ضدانعقادی آن است. به همین جهت آسپیرین  در بسیاری از اختلالات قلبی از قبیل سکته قلبی و یا پیشگیری از حملات قلبی، توسط پزشک تجویز می‏شود.»


این دکتری داروسازی ادامه می‏دهد:«گزارش‏های متعددی نیز از فوائد این دارو، از قبیل خاصیت ضدسرطان‏زایی (افرادی که به مدت طولانی آسپیرین مصرف می‏کنند) و حتی جلوگیری از سقط جنین وجود دارد. بنابراین به لحاظ کاربرد گسترده این دارو و مصرف زیاد آن در جامعه، داروی مفیدی تلقی می‏شود.»


اما آسپیرین آنقدرها هم که عموم مردم تصور می‏کنند، بی‏عارضه نیست و چه بسا گاه عوارض جبران‏ناپذیری هم دارد. به طوری که به گفته دانشیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران مصرف بی‏رویه آسپیرین دو نوع مسمومیت ایجاد می‏کند: حاد و مزمن در مواردی که فرد به یکباره و مقدار زیادی از آسپیرین را وارد بدن خود می‏کند، با مسمومیت حاد مواجه می‏شویم. نشانه‏های این نوع مسمومیت تهوع، استفراغ، سوزش و خونریزی معده بوده و مرگ‏و‏میر ناشی از مسمومیت حاد هم 2 درصد گزارش می‏شود.

 

به گفته وی نوع دیگر مسمومیت از نوع مزمن است. بعضی از افراد به دلیل بیماری‏های قلبی و... باید به مدت طولانی آسپیرین مصرف کنند. ولی همین عامل، ممکن است باعث اختلال در کارکرد کلیه و کبد شود، بخصوص در فصل تابستان که بدن به علت تعریق زیاد مقدار زیادی آب از دست می‏دهد، طبیعتا غلظت آسپیرین در آن بالا رفته و مسمومیت ایجاد می‏شود. علائم آن هم با خستگی، تب خفیف، سر گیجه، افزایش ضربان قلب، تنفس سریع و در مواقع پیشرفته با صدای وزوز گوش، کاهش شنوایی، خواب‏آلودگی، تشنج، کوما و در نهایت مرگ همراه خواهد بود.


دکتر اکبری تصریح می‏کند:« نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم  این است که آسپیرین در طولانی‏مدت در فرد، مقاومت ایجاد می‏کند و تقریبا 20 درصد مردم در اثر مصرف زیاد نسبت به آسپیرین مقاوم می‏شوند و برای اینکه اثر درمانی بهتری از مصرف دارو  بگیرند، ناچارند میزان بیشتری از آسپیرین را استفاده کنند.»


وی در پایان تصریح می‏کند:« مصرف این دارو برای بیماران مبتلا به بیماری کلیوی، نقرس و کودکان دچار آنفلوآنزا ممنوعیت دارد. مصرف‏کنندگان درازمدت دارو احتمال دارد به کم‏خونی فقر آهن هم مبتلا شوند. دوز مصرفی آسپیرین جهت درمان معمولی سردرد، التهاب و... 300 -325 میلی‏گرم و در مصارف طویل‏المدت 75 -80 میلی‏گرم (آسپیرین بچه) است. در صورت مسمومیت با این دارو قبل از رساندن بیمار به پزشک، باید مقدار زیادی آب به بیمار خوراند و دادن زغال فعال و مواد مسهل کمک می‏کند تا آسپیرین از بدن فرد خارج شود. علاوه بر این که برای مصرف آسپیرین به هر دلیلی لازم است با پزشک یا یک دکتر داروساز مشورت شود.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.