مسواک خشک بهتر است یا مرطوب؟

سلامانه :مسواک‌زدن در نظر بسیاری از ما کاری ساده است که انجام آن وقت زیادی نمی‌گیرد، اما همین فعالیت ساده ریزه‌کاری‌های بسیاری دارد که رعایت نکردن آنها کیفیت مسواک‌زدن را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد...

 هفته نامه سلامت نوشت:شاید به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان دندان‌پزشکی اعتقاد دارند بیشتر مردم ما مسواک‌زدن صحیح را یاد نگرفته‌اند و درست مسواک نمی‌زنند.

یکی از نکته‌های ریز برای مسواک‌زدن دندان‌ها این است که آیا باید قبل از به دهان بردن مسواک، برس‌های مسواک را زیر شیر آب بگیریم و مرطوب کنیم یا باید با مسواک کاملا خشک، مسواک‌زدن را آغاز کنیم.

نکته اینجاست که در این مورد، در میان دندان‌پزشکان اختلاف‌نظر وجود دارد و ممکن است دندان‌پزشک شما هر کدام از دو حالت فوق را توصیه کند، اما هر کدام از این 2 روش مزایا و کاربرد خود را دارد که به شکل خلاصه به آنها اشاره می‌کنیم:

 

مزایای مسواک‌زدن با مسواک مرطوب

1- اثر سایشی مسواک روى مینای دندان‌ها کاهش می‌یابد. وقتی مسواک مرطوب باشد، موهای آن اندکی نرم‌تر می‌شود و در نتیجه با حرکات مداوم باعث سایش کمتر مینا می‌شود.

2- اگر موهای مسواک مرطوب باشد، خمیردندان با رطوبت موجود در آن مخلوط می‌شود و آثار شویندگی شیمیایی خمیردندان زود‌تر شروع می‌شود.

3- به علت مخلوط شدن خمیردندان با رطوبت موجود در مسواک، فلوراید موجود در خمیردندان زود‌تر در رطوبت دهان حل می‌شود بنابراین مدت اثربخشی خمیردندان افزایش پیدا می‌کند.

 

مزایای مسواک‌زدن با مسواک خشک

1- مسواک خشک بهتر و موثر‌تر از مسواک‌ تر می‌تواند پلاک را از روى دندان‌ها حذف کند.

2- یکی از نکته‌های منفی مرطوب بودن مسواک آن است که خمیردندان زودتر کف می‌کند و دهان زودتر پر کف می‌شود. چنین وضعیتی باعث کوتاه‌تر شدن زمان مسواک‌زدن می‌شود، اما در صورت خشک بودن موهای مسواک، فرد ناچار است زمان بیشتری را صرف مسواک‌زدن کند، بنابراین شستشوی دندان‌ها کامل‌تر انجام می‌گیرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.