مهر مکتب‌ایرانی بر ۲۰ مکتب از ۳۴ مکتب طب‌سنتی جهان

سلامانه : یکی از متخصصان برجسته طب‌سنتی ایران، از تولد و رشد پرشتاب یک جریان موفق علمی و تخصصی در خصوص طب‌ سنتی در کشورمان خبر داد و با اشاره به پیشینه درخشان طب سنتی در ایران، گفت: این جریان به سرعت در سطح اجتماع و همچنین در بین جامعه پزشکی ایران در حال پیشرفت است.

به گزارش ایسنا دکتر حسین خیراندیش در همایش تخصصی هم‌اندیشی طب رایج و سنتی ایران که در دانشگاه آزاد شاهرود برگزار شد با اشاره به غنای مکاتب طب سنتی در ایران افزود: بر اساس گزارشی که سازمان بهداشت جهانی پیرامون وضعیت طب‌سنتی جهان منتشر کرده، حدود 34 مکتب معرفی شده است که بیش از 20 مکتب آن یا جزو معارف طب سنتی ایران است یا زیر مجموعه‌ای از طب سنتی ایران محسوب می‌شود .

این متخصص طب‌ سنتی با اشاره به وجود زمینه فرهنگی استفاده از طب‌سنتی در کشورمان، اضافه کرد: طب‌سنتی در ایران از جایگاه اجتماعی قوی و پرقدرتی برخوردار است.

بنیانگذار موسسه تحقیقات حجامت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعداد دانش آموختگان و فارغ‌التحصیلان رشته طب سنتی در کشور، خاطرنشان کرد: حدود 70 نفر در قالب دانشجویان تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و 200 دانشجو نیز در سایر دانشگاه‌ها در سراسر کشور جذب شده‌اند.

وی خواستار سوق دادن مردم به سمت طب‌ سنتی شد و گفت‌: باید یک جریان ملی اتفاق بیفتد که رفتارها و روش‌های تغذیه عموم مردم اصلاح شود.

وی ادامه داد: حدود 70 درصد اطلاعات در این زمینه باید در محافل آموزشی عمومی همچون مدارس و دانشگاه های غیرپزشکی و نیز صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها به مردم ارائه شود و حدود 30 درصد اطلاعات هم به صورت تخصصی در مطب‌ها و بیمارستان‌ها به گروه‌هایی از مردم آموزش داده شود که این بخش در حوزه کاری وزارت بهداشت است .

خیر اندیش افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید در زیرساخت‌های تغذیه‌ای حضوری فعال داشته باشد تا تغذیه سالم بر اساس تعریف طب‌سنتی در اختیار مردم قرار گیرد.

این متخصص طب‌ سنتی تصریح کرد: این راهکارها می‌تواند در بازه زمانی کوتاهی ما را به هدف سلامت آفرینی جامعه و ارتقای سطح سلامت عمومی نزدیک کند.

وی درباره استقبال مردم کشورمان از طب سنتی و عدم استفاده از داروهای شیمیایی نیز خاطرنشان کرد: مردم ایران با توجه به زمینه فرهنگی که در طب سنتی وجود دارد و به واسطه مقایسه‌ای که بین طب سنتی و طب رایج انجام داده‌اند، استقبال شدیدی از این طب می کنند. لذا لازم است وزارت بهداشت نیز در همین راستا و با توجه به این سطح از استقبال، پزشکان بیشتری در این بخش آموزش دهد.

این متخصص طب سنتی در خصوص برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی طب سنتی خاطرنشان کرد: جرقه‌هایی که در این همایش‌ها در ذهن مردم بوجود می‌آید، کم‌کم منجر به تصمیم‌گیری و سوق پیداکردن به سمت استفاده بیشتر از طب سنتی می‌شود. ضمن اینکه متاثر از این همایش‌ها ، زمینه‌های تصمیم سازی و ارایه راهکارهای علمی در خصوص این نوع از طب نیز در جامعه فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها بهترین مکان برای برپایی این همایش‌ها هستند، افزود: باید همایش‌هایی از این دست را محافل علمی و مراکز دانشگاهی برگزار کرد تا به تدریج نگرش جامعه نیز به سمت استفاده بیشتر از طب‌سنتی سوق پیدا کند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.