گفتگوی سلامانه با دکتر رحمان اکبری مشاور خانواده:

چرا فاصله سنی فرزندان و والدین نباید زیاد باشد؟

چرا فاصله سنی فرزندان و والدین نباید زیاد باشد؟

سلامانه :فاصله سنی زیاد والدین با کودکان و نوجوانان زبان مشترک بین آن‌ها را از بین می‌برد و باعث شکل‌گیری نوعی ارتباط ناقص بین فرزندان و خانواده می‌شود.


رحمان اکبری مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، با بیان اینکه والدین برای ارتباط با نوجوانان باید مهارت های ارتباطی را آموخته باشند، اظهار داشت:« نمی‌توان با زبان 40 یا 50 سالگی با نوجوان صحبت کرد. زیرا قلاب ارتباط گیر نمی‌افتد و گفتمان موثر و نافذ بر روی نوجوان شکل نخواهد گرفت.»


وی با اشاره به نیازسنجی دوره نوجوانی از سوی والدین خاطرنشان کرد:«با توجه به فرایند رشد شناختی، اجتماعی و هیجانی باید پکیج آموزشی خاصی برای هر دوره تعریف کرد تا ارتباط موثری بین والدین و نوجوان شکل گیرد.»


این روانشناس با بیان اینکه در دوره نوجوانی موثرترین واساسی ترین زیرساخت در رشد اجتماعی آموزش فرایند دوست یابی به نوجوان است، گفت: «اگر این آموزش در نوجوان شکل گرفته باشد با یک داشته ذهنی اولیه دوستان خود را انتخاب می کند بنابراین اولین گام در پیشگیری از آسیب های اجتماعی برداشته می شود.»


وی شناخت هویت اجتماعی، علمی و جنسی در فرد را اولین فاکتور در مهارت دوست یابی ذکر کرد و ادامه داد:«شناخت هویت در هر فرد باعث ایجاد خودباوری در آن فرد می شود. پایه دوست یابی نیز داشتن یک خود اجتماعی مثبت و ارتقای خودباوری و خودپنداری در فرد است. چنین فردی به خاطر رفع کمبودها و خلاءهای عاطفی جذب یک گروه یا یک فرد نمی شود.»


اکبری اضافه کرد:« نوجوانی که ارضای عاطفی شده در فرایند مثبت رشد اجتماعی قرار دارد زمانی که وارد دوست یابی می شود متوجه تاثیر این اقدام در هدف گذاری و آینده خود هست و می داند تشکیل گروه های دوستی به صورت عملی و نحوه ارتباط او با دیگران چقدر در زندگی او موثر است.»


این مدرس دانشگاه آزاد با بیان اینکه والدین باید الگوی عملی نوجوان در همه زمینه‌ها باشند، اظهار داشت:« اگر صحبتهای والدین تنها جنبه نصیحت داشته باشد و نوجوان میان حرف و عمل والدین تناقضاتی را بیابد نمی توان انتظار داشت به نصیحتها توجه کند و عمل پدر و مادر را نادیده بگذارد. بنابراین می توان با مداخله در آموزش و فعالیت های اجتماعی توانایی والدین را بسنجیم و آموزش های لازم را در زمنیه فرزند پروری به آنها ارائه دهیم.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.