جاده خوشبختی ما از کجا می‌گذرد؟

سلامانه :به همت دفتر امور زنان دانشگاه علوم پزشکی تهران همایش یکروزه «جاده خوشبختی ما از کجا می گذرد» در دانشگاه برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا، در این همایش سید علی قاسمی روان شناس و مشاور خانواده بر اهمیت توجه به نیازهای خود و نیازهای طرف مقابل تاکید کرد و گفت: اگر بخواهیم در رابطه دوطرفه رضایت داشته باشیم بایستی به نیازهای خود و نیازهای طرف مقابل توجه داشته باشیم.

 

وی افزود: هرگاه دیدید کیفیت زندگی یک انسان خوب نیست، به طور حتم یک یا چند رابطه آن فرد با نزدیکانش مختل است.

 

قاسمی با بیان آن که باید مسوولیت ارضای نیازهایمان را بپذیریم، گفت: خیلی‌ها انتظار دارند همسرشان باید تمامی نیازهایشان را برطرف کند. در صورتی که ما ازدواج می کنیم تا نیازهایمان بهتر و متعالی تر ارضاء شود.

 

وی مسوولیت رفع نیازها را با خود فرد دانست و افزود: مسوولیت پذیری برای ارضاء نیازهایمان بسیار تعیین کننده است و اگر کسی این مسئولیت را نپذیرد، در معرض ناکامی است.

 

قاسمی افزود: جایی به ما یاد نمی دهند که چگونه زندگی کنیم و چگونه با انسان‌ها تعامل کنیم؟ این وظیفه خود ماست و باید در این حوزه مطالعه و کار کنیم.

 

این مشاور خانواده ادامه داد: اگر جایی با همکار، فرزند، دوست و ... نمی دانستید باید چه رفتاری در پیش گیرید، یک سووال از خود بپرسید و آن سوال این است که حرفی که الان می خواهم بزنم و رفتاری که می خواهم بکنم، باعث نزدیک شدن من به این آدم می شود یا دورتر شدن من از او؟

 

وی با بیان این که خوشبختی و سعادت یافتنی نیست؛ بلکه ساختنی است، گفت: اگر طالب خوشبختی هستید، مسوولیت آن را بپذیرید.

 

این مشاور خانواده، نیازهای انسانی را اساس زندگی دانست و افزود: ارتباطات انسانی اساس رفع نیازهاست.

 

مهدی فدایی روان شناس و مشاور خانواده در ادامه این همایش، رفتار آدمی را معادل رانندگی کردن دانست و افزود: کسی به ما گواهینامه رفتاری نمی دهد.

 

وی به ارائه راهکارهایی برای شاد زیستن و رسیدن به خوشبختی پرداخت و گفت: در وهله نخست، بایستی حجم و شدت نیازهایمان را شناخته و متناسب با هر کدام از نیازها فعالیت‌هایی را در برنامه جاری زندگی خود بگنجانیم.

 

مهدی فدایی با بیان آن که شما بیش از آنچه تصور می کنید بر زندگی حاضر خود کنترل دارید، گفت: پس از شناخت نیاز لازم است حجم یا شدت نیازهای خود را بشناسیم.

 

وی افزود: آرامش زمانی حاصل می شود که هریک از نیازها، متناسب با حجم یا شدت خود به شکلی منطقی و واقع گرایانه و اخلاقی تامین شوند.

 

این مشاور خانواده ادامه داد: هر وقت شما در ارتباط با واقعیتی هستید و چیزی را می خواهید و آن را دریافت نمی کنید، ببینید چه قدر از کلمه "آخه" استفاده می‌کنید. کلمه "آخه" یعنی من سهم خودم را نادیده می گیرم.

 

فدایی با بیان آن که من به دنیا آمدم تا سهم خود را خوب بازی کنم، گفت: اساس مسوولیت پذیری یعنی پذیرش من در روابط خودم.

 

وی بر اهمیت واقعیت پذیری و برآورده کردن نیازهای خود در چارچوب واقعیت تاکید و اظهارکرد: راهکار بعدی آن است که به روابطمان با نزدیکان و عزیزان اهمیت قائل شویم و مهارت‌های ارتباط موثر با خود یا دیگران را بیاموزیم و همواره در تعامل با دیگران آنها را بکار گیریم و مهارت‌هایی مانند پذیرش نامشروط، گوش کردن فعال و همدلی از این دست است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.