کلستاز دوران بارداری چیست؟

کلستاز دوران بارداری چیست؟

سلامانه : کلستاز یک بیماری کبدی است که در آن جریان صفرا از کبد کند یا متوقف می‌شود.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، کلستاز بارداری در سه ماهه سوم بارداری اتفاق می‌افتد. البته این بیماری مختص زنان باردار نیست و در هر سن و جنسی ممکن است دیده شود. اختلال با علت ناشناخته، وجود سنگ‌های صفراوی، بیماری‌های ویروسی، مصرف دارو (کورتون‌ها یا هورمون‌ها) یا لارو انگلی می‌تواند کلستاز ایجاد کند، بنابراین تشخیص علت کلستاز چه در مادر باردار و چه در یک فرد عادی، بسیار مهم است.


به گزارش انجمن بارداری آمریکا، از هر هزار بارداری، یک تا دو نفر با کلستاز مواجه می‌شوند زنان دوقلوباردار، و یا کسانی که سابقه بیماری کبدی دارند، در معرض خطر بیشتر هستند.


البته یک عامل ژنتیکی هم وجود دارد و زنان با سابقه خانوادگی کلستاز، بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. کلستاز در هندی تبارها و پاکستانی تبارها بیشتر است. علائم این بیماری شامل ادرار تیره رنگ، یرقان و یا زردی پوست، سفیدی چشم، درد خفیف در ربع فوقانی راست شکم، خستگی، تهوع و کاهش اشتها است. این بیماری می‌تواند برای جنین خطرناک باشد و عوارض آن شامل تولد نوزاد نارس و حتی مرگ جنین است.


سونوگرافی و آزمایش خون دو روش تشخیصی مناسب هستند که هیچ ضرری برای مادر و جنین ندارند. این خانم حتماً باید آزمایش خون و سونوگرافی از کبد و صفرا انجام بدهند تا احتمال وجود بیماری‌های مشابه رد شود.


درمان‌های پزشکی این بیماری شامل، تجویز اورسودیل است که به کاهش سطوح صفرا در خون کمک می‌کند.

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.