آردی ؛ کوچکترین ترک کننده سیگار

سلامانه : اردی یک کودک 4 ساله است. او  نه فرزند یک بازیگر هالیوودی و نه فرزندیک ورزشکار اسطوره‌ای  است که عکسش در صفحات مجلات منتشر شود اما این کودک چهار ساله از دو سال قبل خیلی مشهور شده است.


به گزارش سرنخ، تنها دلیل شهرت آردی و اینکه خبرنگاران به دنبال مصاحبه با او و خانواده‌اش هستند این است که او از دو سال قبل و در حالی که تنها دو سال سن داشت سیگار می‌کشید، روزی دو پاکت، اما حالا با گذشته دو سال از آن زمان خبرنگاران به دلیل دیگر به دنبال این کودک اندونزیایی هستند؛ آردی سیگار کشیدن را ترک کرده است.


فقط یک مارک مشهور
ماجرای زندگی این کودک اندونزیایی و عکس‌های او از دو سال قبل و هنگامی به رسانه‌ها راه یافت که خبرنگارانی در یکی از گزراش‌های خود درباره زندگی سیگار کشیدن، حالا روزی دو پاکت سیگار می‌کشد. طولی نکشید که خبرنگاران بسیاری به سراغ این کودک و خانواده‌اش رفتند و با آنها مصاحبه کردند. مادر کودک در مصاحبه با خبرنگاران گفت که فرزندش فقط علاقه به یک مارک مشهور سیگار دارد و اگر بدون سیگار بماند شده و با داد و بیداد سرش را به دیوار می‌کوبد.


«محمد ریزال» پدر این کودک هم در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در حالی که می‌خندید گفت: «من نسبت به سلامت پسرم نگران نیستم. او کاملاً سالم و سلامت به نظر می‌رسد، او خیلی عاشق سیگار کشیدن است به طوری که وقتی او را از کشیدن سیگار منع می‌کنیم پاهایش را به زمین می‌کوبد. و گریه می‌کند. او واقعاً به سیگار معتاد است.


با انتشار گزارش‌های رسانه درباره زندگی این کودک، واکنش‌های تندی نسبت به این موضوع ابراز شد، این در حالی بود که خانواده این کودک، به کار فرزندشان به عنوان یک کار خارق‌العاده و جالب نگاه می‌کردند.

«ستومولیادی» - رئیس کمیسیون حمایت از کودکان اندونزی - در این باره می‌گوید: «پدر و مادر آردی سیگاری هستند و به همین خاطر، فرزندشان به کشیدن سیگار معتاد شده است، رفتار والدین بر کودکان اثر مستقیم می‌گذارد و به همین دلیل سریعاً باید قانونی برای جلوگیری از گرایش کودکان به سیگار وضع شود.»

سیگار نکشد ماشین بگیرید
کمیسیون حمایت از کودکان اندونزی برای تشویق خانواده آردی جهت اقدام برای ترک اعتیاد فرزندشان به آنها پیشنهاد داد که اگر آنها تلاش کنند کودکشان سیگار کسیده را ترک کند یک ماشین به آنها جایزه می‌دهد، البته اگرچه این خانواده برای کمک به ترک سیگار توسط فرزندشان جایزه‌ای اختصاص یافت اما برای آنکه آنها دوباره کودکشان را برای سرگرمی به سیگار معتاد نکنند، دستور بازداشت پدر آردی هم صادر شد چرا که او احتمالاً سیگار کشیدن را به فرزند خود یاد داده بود و البته شاید هم مادرش

آردی را نجات بدهید
انتشار تصاویری از سیگار کشیدن این کودک در حالی که سوار بر سه‌چرخه‌اش بود موجب نگرانی شدید مقامات این کشور شد و آنها را مصمم کرد تا به مبارزه جدی با معضل استعمال دخانیات در کودکان از جمله آردی بپردازند.

 

بعد از آن بود که گروهی از پزشکان سعی کردند با استفاده از روش‌های ترک اعتیاد سیگار، به این کودک کمک کنند تا   ادتمرگبارش را ترک کند، آردی با شرکت در جلسات بازی درمانی در مدت چند ماه توانست سیگار کشیدن را کنار بگذارد و برای اولین بار زندگی یک کودک معمولی را تجربه کند.

در دوره درمان، چند روان‌شناس به مادر این کودک مشاوره می‌دادند تا با آموزش خطرات مصرف سیگار به فرزندش و همچنین مشغول کردن ذهن او، فرآیند ترک سیگار را سرعت ببخشد و بالاخره او موفق به ترک سیگار شد اگرچه که مادر آردی می‌گوید: «هنوز هم آدم‌های بیکاری هستند که به فرزندم پیشنهاد می دهند سیگار بکشد تا آنها با دیدن سیگار کشیدن او بخندند و با تلفن‌های همراه‌شان از او فیلم بگیرند، اما دیگر این کار را نمی‌کند.
یکی از کارشناسان گروه درمانی آردی به نام «دکتر کاک ستو» به طور مرتب خانواده آردی را ملاقات م‌یکند تا از دور ماندن آردی از سیگار اطمینان حاصل کند. در حقیقت دکتر ستو، اصلی‌ترین مشوق آردی برای دور ماندن از سیگار است.

مادر 28 ساله آردی در این‌باره می‌گوید: «آردی در پاسخ غریبه‌هایی که به او سیگار می‌دهند که من دکتر کاک‌ستو را دوست دارم او از اینکه من دوباره سیگار کشیدن را شروع کنم و مریض شوم ناراحت می‌شود پس من این کار را نمی‌کنم.»

دو سال بعد
حالا دو سال از زمانی که آردی تلاش برای ترک سیگار را آغاز کرد می‌گذرد به گفته مادرش او حالا دیگر سیگار نمی‌کشد و به همین دلیل خبرنگار خبرگزاری ای بی سی به محل زندگی آردی سفر کرده تا از اوضاع جدید او آگاه شود.

«ما او را خارج از خانه با ظاهری آشفته و نامرتب دیدیم. او در یک کلبه کوچک همراه با پدر و مادرش زندگی ‌می‌کند، آنها خیلی فقیرند.» گزارش خبرنگاران ای‌بی‌سی با این اطلاعات درباره زندگی این کودک شروع می‌شود.

مادر آردی به خبرنگار ای‌بی‌سی می‌گوید: «ترک سیگار برای فرزندم کار آسانی نبود ولی خوشبختانه او توانست سیگار را کنار بگذارد اما هنوز هم گهگاه دلش برای سیگار کشیدن تنگ می‌شود. گاهی اوقات او برای آنکه به حرفش گوش کنیم ما را تهدید می‌کند که سیگار می‌کشد و می‌گوید مثلاً اگر برایم اسباب‌بازی نخرید، دوباره سیگار می‌کشم.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.