کاهش خارش با روغن بنفشه

سلامانه : دستیار تخصصی طب سنتی ایران گفت: مصرف گوشت مرغ یا ماهی نمک سود شده و نیز مصرف غذاهای حساسیت زا مانند بادنجان، سوسیس و کالباس می‌توانند باعث افزایش خارش شوند، همچنین استفاده از مرطوب کننده‌های گیاهی برای رفع یا کاهش خارش مفید است.
 
لیلا شیربیگی در گفت‌و‌گو با تسنیم، درباره تدابیرطب سنتی ایرانی در رفع خشکی‌های پوست اظهار داشت: با سرد شدن هوا محیط زیست و موجودات زنده همگی دستخوش یک سری تغییرات می شوند و در فصولی مانند پاییز پوست بدن انسان به دلیل سردی و خشکی هوا بسیار خشک‌تر از معمول شده و در افراد مستعد، خارش‌هایی آغاز می‌شود.


به گفته وی ساق پاها و آرنج دست‌ها، از نواحی شایع خارش هستند که در موارد شدید میزان خارش در شب‌ها بیشتر شده و حتی می‌تواند بیمار را از خواب بیدار کند و علاوه بر این افراد مسن به دلیل ضعف مزاج پوست‌شان در این فصل بیشتر دچار ناراحتی و آزار می‌شوند.


دستیار تخصصی طب سنتی ایران با اشاره به اینکه تدابیر غذایی و استفاده از مرطوب کننده‌های گیاهی می‌تواند منجر به کاهش علایم بیماری شده و گاهی  آن را ریشه کن کند، بیان داشت: یکی از راه‌های ساده کاهش خارش، منع مصرف هر گونه ادویه تند و تیز و غذاهای خشک در این دوران است.
شیربیگی عنوان کرد: از طرفی خوردن گوشت مرغ یا ماهی نمک سود شده و نیز مصرف غذاهای حساسیت زا مانند بادنجان،سوسیس و کالباس نیز می‌توانند باعث افزایش خارش شوند و در حقیقت با رعایت همین نکات ساده غذایی می‌توان تا حدود زیادی به بدن بیمار آرامش را باز گرداند یا حداقل به بهبود شرایط کمک بیشتری کرد.


به گزارش تسنیم؛ افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند پوست خشک تری دارند که چرب کردن با روغن‌های مرطب مانند بنفشه یا زیتون می‌تواند مفید باشد همچنین 10 تا 15 دقیقه پیاده روی بعد از صرف شام برایشان مفید است و استفاده از آب هویج و آب سیب برایشان بسیار مفید بوده و این افراد هر 12 ساعت یک بار بینی خود را با روغن بادام شیرین چرب کنند.


از خصوصیات جسمی و روانی مزاج سرد و خشک می‌توان به اندام لاغر، کم خواب، بینی خشک، صورت کوچک و دقیق، منظم، دوراندیش، و محاسبه گر اشاره کرد، همچنین این افراد در صورت رعایت نکردن تدابیر غذایی بیشتر مستعد بی‌خوابی، لخته شدن خون، آترواسکلروز، نفخ روده و معده، افسردگی، ترک پوست، خشکی پوست، درد معده و بزرگی طحال می‌شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.